Благодарение на направени снимки от MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), американски учени са установили наличието на течаща вода на Марс. Наличието на вода на Червената планета е известен факт от доста врем. Досега, обаче, се смяташе, че тя е налична само във формата на лед.
На направените снимки се виждат белези по повърхността на различни кратери, които са типични за движеща се вода, която достига до различни нива. Те се формират, постепенно потъмняват и накрая изчезват напълно, точно както белезите по морския пясък от вълните например. Според учените течаща вода на повърхността на Марс има само през определени периоди на годината, но това е достатъчно да се започне нов преглед за откриване на форми на живот по планетата.
Ако се потвърди откритието на апарата Mars Reconnaisance Orbiter, това би било първата следа за активна течаща вода на повърхността на Червената планета.
Орбиталната станция, обикаляща около Марс от 2006 г., е наблюдавала многобройни примери за наподобяващи на водни потоци следи в различни части по време на марсианските пролет и лято. Изображение от кратера Нютон в южния регион показало пръстоподобни дири, спускащи се от няколко стръмни склона и изчезващи с настъпването на ниските температури.
Според учените това е най-доброто доказателство до момента за наличието на вода в течно състояние на Марс. Смята се, че ако има течаща вода на планетата, тя е силно солена. Това обяснява защо не замръзва през зимата. И ако съществува, тя е много по-различна от чистата вода.
Експертите са на мнение, че ако действително има вода в течно състояние, тя би позволила наличието на активни биологични процеси.
Това за пореден път повдига въпроса дали на Марс наистина има живи микроорганзими. Необходимите условия за техния живот е прясна вода, въглеродни молекули и източник на енергия.
Има значително количество лед на Марс, но той не е от значение, защото химичните реакции не могат да протичат, когато водата премине в твърдо агрегатно състояние.
Д-р Mакюън и колегите му са изготвили доклад с констатациите си, публикуван в списание Science. Най-доброто обяснение, което учените може да предложат за следите, е, че са причинени от поток изключително солена вода по склоновете. Солта, открита на Марс, би позволила на водата да остане в течно състояние при много по-студени температури.
В продължение на години учените изследват огромни ледени площи на Марс. В миналото Марс е била по-гореща планета и се предполага, че е имала реки и езера. След като те са пресъхнали, планетата се е сдобила със своя специфичен релеф, оформен заради изчезването на водните басейни.
Според учените, експерименти на Земята, имитиращи марсианските условия, са най-добрият вариант към момента учените да разберат какво точно се е случило на Марс.
На Земята микробите безпроблемно живеят в солените води, когато е топло, а когато дойде зимата и водата замръзне, те оцеляват вътре и спокойно дочакват пролетта. Тогава отново са активни и така се получава кръговрат, който не им причинява никаква вреда.
Затова учените смятат, че ако съществуват микроорганизми на Марс, поради по-особените условия за живот, би било напълно възможно да еволюират в други по-напреднали видове.