20 юли е денят, в който се почита Свети пророк Илия. Той е потомък на известния Ааронов род, живял е по време на управлението на цар Ахов, който бил идолопоклонник и езичник. Св. Илия се явил пред царя и жена му и ги
2011-07-20 11:37:45
20 юли е денят, в който се почита Свети пророк Илия. Той е потомък на известния Ааронов род, живял е по време на управлението на цар Ахов, който бил идолопоклонник и езичник. Св. Илия се явил пред царя и жена му и ги предупредил, че Господ ще ги накаже за греховете им с опустошителна суша. И това се сбъднало - настъпила суша, която продължила три години и половина. Пророкът събрал народа и жреците на Ваал в планината Кармел, помолил се на своя Бог и небесен огън изпепелил идолския жертвеник. Всички признали Бога и сушата спряла. В края на живота си пророк Илия се възнесъл жив в небесата, на огнена колесница. Това се случило край река Йордан пред погледа на ученика му Елисей.
Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви като курбан за Св. Илия. Народната традиция повелява на този ден да не се работи, за да не се разсърди Свети Илия, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките и затова го наричат Св. Илия Гръмовник, Гръмоделец или Гръмоломник.
Според народното поверие, на Илинден не трябва да се работи, защото гръм може да удари човека, не се ходи на плаж - морето взима жертва. Народното поверие разказва, че летните небесни стихии са резултат на битката на Св. Илия с триглави лами, хали и крилати змейове, които изяждали житото на хората. Светецът мятал срещу тях огнените си стрели и така на земята се появявали светкавици.
На Илинден в чест на светеца се коли най-старият петел, наричан ‘баща’. Стопаните приготвят обредни хлябове. Най-възрастният прикадява хлябовете и петела.
Говори се, че ако на Илинден гърми, овошките ще се повредят, орехите и лешниците ще са празни. Ще настъпи суша. Единствено виното ще е хубаво.