Днес е световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се отбелязва в различните краища на света, а Световната здравна Организация &
2011-07-06 14:45:09
Днес е световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се отбелязва в различните краища на света, а Световната здравна Организация пък се занимава със сериозни изследвания за природата на целувката.
За значението на целувката са изречени много нежни и мъдри обяснения. Целувката на двама влюбени е в основата на творчеството на най-великите музиканти, художници, но и на много учени. В света съществуват най-различни легенди за появата на целувката. Според една от тях целувката е измислена от средновековните рицари, които по този начин разбирали дали техните съпруги са пили вино. Според друга, целувката идва от връзката между майката и бебето. Не са малко и тези, които вярват, че целувката уста в уста е изобретена от маймуните.
Любопитно е да се отбележи, обаче, че веднъж намерил своята партньорка, мъжът като че ли изгубва интерес към устните й. Тя пък, обратно, продължава да набляга на целувките.
Що се отнася до здравето, установява се, че целувката е много полезно нещо. Тя повишава сърдечния ритъм на около 110 удара в минута, т.е. продължителните целувки подобряват сърдечно-съдовия и дихателния капацитет на влюбените. По отношение на психиката - целувката противодейства на стреса. Всъщност, нищо чудно, тъй като се знае, че целувката намалява нивото на кортизола - хоромона на стреса и повишава производството на серотнин, хормона на щастието.
Учените са установили, че целувките влияят добре и на храносмилателните проблеми, както и на уролигичните и тези на зъбите...Двойките, които се целуват често пък са по-малко засегнати от различни алергии. Те живеят и по-дълго....
Естествено има и негативи - чрез целувката се предават херпес, хепатит А и В и други заразни болести, както и стотиците различни бактерии.
Различни са целувките в разните краища на света. Няма сведения в Древен Египет да е била използвана целувката като форма на общуване, римляните пък се целували един друг по очите в знак на приветствие (обратно на руския обичай очите да се целуват при раздяла.) В средновековна Италия мъж, целунал публично девойка, е бил длъжен да се ожени за нея. В Неапол пък целуването на улицата в присъствието на висше духовно лице можело да коства свободата и дори живота на виновника. Ескимосите (в условията на арктически студ), вместо целувка, си търкат носовете, приветствайки се един друг. В Югоизточна Индия и в Лапландия е прието притискане на носа към бузата, едновременно с дълбока въздишка. А в Япония целуването пред свидетел се смята за крайно неприлично. Африканците изразяват своята почит към вожда, като целуват земята, по която е вървял.
И днес целувката се смята за престъпление в щата Индиана в САЩ. Там действа закон, който забранява "на мъжа с мустаци да целува човешко същество". В щата Кънектикът пък е забранено жените да бъдат целувани в неделя. А в щата Айова местният шериф може да арестува всеки, който целува непознат.
Освен чисто приятелските целувки, почти всички останали са свързани със секса и поради това в някои общности ги отхвърлят. Говори се, че финландски племена от началото на 20-ти век, които се къпели заедно, смятали за неприлично да се целуват. През 1897 година в Китай целувката пък се смятала за акт на канибализъм.
Изследване на американката Хелън Фишер установява, че в света 10 процента от хората никога не са докосвали устните на друг човек, което прави около 650 милиона души...
Великият Ги дьо Мопасан, обаче, явно е бил голям спец по целувките, защото е казал доста неща по този въпрос: “Супа без сол, е като целувка без мустак”, “Една легална целувка нищо не струва пред откраднатата”, “Целувката е най-сигурният начин да кажеш всичко в пълно мълчание”....Чудесно казано, нали?