12 май 2011 - 191 години от рождението на Флорънс Найтингейл - Международен ден на медицинските сестри

Флорънс Найтингейл  е основателката на съвременната професия на медицинската сестра. Тя е родена на 12 май 1820 година във Флоренция. В периода 1837 - 1839 пътешества с родителите си из Европа. През 1849 посещава Институт Диаконис в Кайзе

2011-05-12 11:00:59
12 май 2011 - 191 години  от рождението на Флорънс Найтингейл -  Международен ден на медицинските сестри
Флорънс Найтингейл  е основателката на съвременната професия на медицинската сестра.
Тя е родена на 12 май 1820 година във Флоренция.

В периода 1837 - 1839 пътешества с родителите си из Европа. През 1849 посещава Институт Диаконис в Кайзерверт (Германия) и се връща в Англия  с твърдото намерение да стане милосърдна сестра. През 1853 започва да управлява неголяма частна болница на Харли Стрийт в Лондон.

През октомври 1854, в период на Кримската война ,  Флорънс, заедно с 38 помощници, сред които има монахини и милосърдни сестри, се отправя към полевите болници, в началото в Скутари (Турция), а след това и в Крим. Последователно провежда принципите на санитарството и грижата за ранените. В резултат, за по-малко от 6 месеца смъртността в лазаретите спада от 42 до 2,2 %.

През 1856 г. със свои пари Флорънс издига в Крим голям кръст от бял мрамор в памет на войниците, лекарите и медицинските сестри, загинали в Кримската война.
Кримската война прави Флорънс национална героиня. Връщащите се от фронта войници разказват легенди за нея, наричайки я "дамата със светилника", тъй като през нощите с лампа в ръка, тя като добър светъл ангел, сама обхожда палатките с болните.

След връщането й в Англия през 1856 на Найтингейл е възложено да реорганизира армейската медицинска служба. През 1857г. правителството заделя средства за организация на комисия по провеждане на необходимите реформи. През 1859 г. военен министър става отново Хърбърт, с негова помощ Флорънс Найтингейл успява да постигне това, което иска - болниците са снабдени със системи за вентилация и канализация, болничният персонал задължително минава през необходимата подготовка, в болниците се въвежда строга статистическа обработка на цялата информация. Организирана е и военно-медицинска школа, а в армията започва разяснителна работа за важността на профилактиката на болестите.

Найтингейл е способна математичка, занимава се и със статистически изследвания. През 1859 г.  тя е избрана за член на Кралското статистическо общество и впоследствие става почетен член на Американската статистическа асоциация.

По време на войната Найтингейл успява да събере чрез подписка голяма сума пари, с които през 1860 година организира първото в света училище за милосърдни сестри при болницата "Свети Тома" в Лондон. Скоро випускници на това училище започват да създават аналогични учреждения и в други болници.

Флорънс Найтингейл умира на 90-годишна възраст, в съня си, в Лондон на 13 август 1910. Предложението да бъде погребана в Уестминстърското абатство  е отклонена от нейните роднини и тя е погребана в църквата "Св.Маргарет" в Хампшър.


През 1883 г. Найтингейл е наградена с Кралския Червен кръст от кралица Виктория, а през 1907 г. става първата жена, наградена с орден "За заслуги".
През 1912 година  Лигата на Международният Червен кръст и Червен полумесец (които от ноември 1991 г.  се наричат Международна Федерация на Обществата на Червения кръст и Червения полумесец), учредяват медал на името на Флорънс Найтингейл, който и до днес е най-почетната и висша награда за милосърдните сестри по целия свят.

На 12 май,  денят, когато е родена Флорънс Найтингейл, светът отбелязва Международният ден на медицинската сестра.

Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия