Мнозина смятат, че причината  да се празнува 9 май като Ден на Европа, е Денят на Победата, когато приключва Втората световна война. Но всъщност истинският повод  да се чества този ден  е ‘Декларацията на Шуман’, министър на външните работи на Франция, който на 9 май 1950 година представя  своето предложение за създаването на обединение на държавите в Стария континент, което да отговаря за поддържането на мирни отношения между тях.  Именно това предложение остава в историята като “Декларацията на Шуман” и се счита за основополагащо  на днешния обединен Европейски съюз.   


След Втората световна война Европа е разрушена не само физически, разрушена е нейната икономика. Политиците, съветвани от икономистите осъзнават, че ако искат просперитет, мир и благоденствие в Европа трябва да преодолеят съперничество между европейските страни, наследени от предишни периоди. В средата на XX век отрасълът за производство на въглища и стомана е източник на военна мощ. Споделянето на ресурсите и свободната търговия между европейските държави биха довели до обединяване на усилията за възстановяване и развитие на икономиките им.


На 9 май 1950 г. Робер Шуман, министър на външните работи на Франция, представя своята декларация пред международната преса в Париж. С нея той призова Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа реална стъпка към създаването на европейската федерация". Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Страните, към които апелира Шуман, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си. В този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. Това предложение остава в историята като "Декларацията на Шуман" и се счита за основополагащо на днешна Обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси.


След първоначалния тласък за обединение на Европа, стремежа да задълбочаване на интеграцията между европейските страни се засилва. В резултат на 25 март 1957 г. са подписани т.нар. Римски договори. Те са в основата на Европейската икономическа общност (ЕИО) и на Европейската общност за атомна енергия (Евратом). Шестте страни, участващи в ЕОВС стават основателки и на ЕИО и Евратом. Още в Договора за ЕИО е поставена цел за създаването на общ пазар със свободно движение на хора, услуги и капитали, който е факт в рамките на ЕС, като след 2007 г. България също е част него.



През 1985 година ръководителите на страните от Европейския съюз, на свое заседание в Милано, решават 9-ти май да бъде честван като Ден на Европа. Оттогава до днес 9-ти май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. Денят на Европа е повод за празнични изяви в много европейски държави. Това е още един начин хората от различни нации да се чувстват обединени европейци.


Идеите на Шуман за обединение на Европа са насочени към постигането на дълготраен мир и стабилност в страните от континента. 61 години след прочитане на декларацията,  Европейският съюз е факт и включва вече 27 страни, а войната между тях е немислима, с което целите на Декларацията на Шуман са постигнати.

Автор: Тони