Нансен дал име на този необикновен феномен, като го нарекъл ‘мъртва вода’. Заради този феномен, ‘Фрам’ изгубила три четвърти от обичайната си мощност при движение.
Френски изследователи по-късно възпроизвели в лабораторни условия схемата на действие на подобно явление, чиято същност се състои във взаимодействието на два или повече слоя вода с различни нива на соленост и съответно - на плътност.
Тези явления се наблюдават при топенето на ледници, когато по-леката сладка вода се покрива със слой по-плътна морска солена вода. Вълните, възникващи в скрития слой, могат да забавят движението на кораба, което остава незабелязано от наблюдателя.
Експериментът на френските учени е заснет на видео, което ще помогне да научното общество не само по-добре да разбере феномена, но и поведението на морски участъци, подложени на подобно разслоение. Изследователите от Лионския университет открили скрита вълна на границата на слоеве вода, която буквално преследва и забавя движението на съдовете.
По време на експеримента пред очите на учените се случило същото, което описвали свидетелите на явлението в реални условия в открито море - макар водната повърхност да изглеждала абсолютно спокойна, корабчето неочаквано забавяло движението си, когато влизало в контакт със скритата вода.
В подобна ситуация под дъното на кораба възниква зона на понижено налягане, която препятства движението на съда. Всъщност, самият кораб създава тази вълна - вода от долните слоеве се изкачва нагоре в зоната на неговото движение и, като следствие, възниква колебание на границата между слоевете.
По-нататъшното изучаване на начините за възникване и разпространение на подобни ‘междуслойни вълни’ би могло да помогне на учените да разберат динамиката на обмена на океаните, като например, смесването на замърсители и как те се процеждат, достигайки дълбините на океана.
Според експерти, ‘ефектът на мъртвата вода’ може да обясни защо дори опитни плувци изпитват трудности при плуване в океана.