Според поговорката, човек е толкова стар, на колкото години се чувства. Резултатите от проучване сочат, че жените започват да се чувстват стари на 29 годишна възраст, а мъжете - два пъти по-късно - на 58.

25% от анкетираните жени твърдят, че усещат напредналата си възраст, когато открият първите бели косми в косите си и след появата на миниатюрни бръчки. Представителите на силният пол обръщат внимание на годините си едва когато загубят половата си активност.

Една десета от жените мислят, че са стари, след като установят увисване на кожата си. Половината пък смятат, че старостта е настъпила, когато им увиснат гърдите - най-често причинено от кърменето и майчинството. Интересна причина за остаряването изтъкват едва 3% от тях, а именно че започват да приличат на своите майки.

По-голямата част от мъжете се определят като стари, когато загубят половата си мощ. 22% се замислят за възрастта си, когато вече не могат да понасят силна музика.

Разликата между двата пола е поради факта, че възприемането на старостта е определено от обществените нагласи към младостта и здравето.

Психологът Кари Купър споделя, че в днешно време привлекателността е важен фактор за жените, но не и за мъжете. По кориците на списанията има само красиви млади момичета и по този начин останалите дами се чувстват остарели, защото поглеждайки към огледалото, те не изглеждат като модели по списанията - имат своите нови бръчки, някой друг бял косъм и т.н. На 30-годишна възраст жената вече е зряла и е дошло време да мисли за наследници и семейни ценности.

От друга страна мъжете не отделят достатъчно внимание на своя външен вид. Те се стремят да имат добра кариера и се чувстват стари, когато достигнат пенсионна възраст.
Автор: Ралица Солакова