Учените предполагат, че преди всяко земетресение през кухини и пукнатини в скалите се процежда газ - радон, който достига почвата и подпочвените води. Детекторите обаче, които биха могли да тестват тяхната теория в голям м
2011-03-19 17:47:34
Учените предполагат, че преди всяко земетресение през кухини и пукнатини в скалите се процежда газ - радон, който достига почвата и подпочвените води. Детекторите обаче, които биха могли да тестват тяхната теория в голям мащаб, са много скъпи.
Ето защо, мексикански и европейски учени са разработили прототип на по-прост детектор, който е евтин и , който да може да се използва за по-мащабни изпитания. С помощта на този детектор ще може да се провери теорията, според която се освобождава радон, докато скалните слоеве около дадена точка на напрежение под земята предизвикват деформация - точно преди да се случи земетръсно приплъзване на скалните пластове.
Детекторът представлява алуминиева тръба дълга 20 см и широка 9 см, по чиято дължина има множество кабели, свързани в двата края с електроди. Апаратчето функционира по следния начин : когато в тръбата попадне газ радон, той разбива въздушните молекули на електрони и предизвиква протичане на ток в проводника.
Учените, създали уреда, смятат да тестват устройството в района на Бари, Италия, където често се случват микроземетресения. Радоновият детектор щял да струва между 50 и 100 евро.
Учените смятат, че този уред, който може да открие газове, притиснати от скали на километри под повърхността на земята, може да стане първият надежден апарат за прогнозиране на земетресения. Автор: Тони