Днес е Тодоровден.  Това е църковен празник, който се  празнува в съботния ден от първата седмица на Великия пост.  На този ден, както и на Светата църква възпоменава паметта на Св. Теодор Тирон.

Почитта към Св. Теодор е засвидетелствана още в ранните векове.  По време на гоненията на християните император Юлиан Отстъпник  продължавал да иска връщането на езичеството.  Знаейки, че 40 дни преди Великден Християните  спазват строг пост, той решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна.

Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, така че християните, макар и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни.

Св. Теодор Тирон се явил на патриарх  Евдоксий  и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предупреди християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени своевременно, християните се хранили с варено жито. Юлиан разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.

На днешния ден, наречен още Конски Великден,  обичаят повелява още преди изгрева на слънцето жените да приготвят обредни хлябове с форма на конче или подкова и украсени с орехови ядки, скилидки чеснов лук и сол. Всяка домакиня раздава от тези хлябове, като едновременно подскача, бяга, имитира движението и цвиленето на конете. Стремежът на всяка жена е да не остава последна. От обредните хлябове се слага и в храната на конете. За тяхно здраве се раздава и варена царевица.

Рано на Тодоровден  майките трябва да изкъпят децата си, за да не ги боли глава, да не се разболяват. Преди кушията жените си мият косите с вода, в която поставят слама от яслите на конете. Водата от миенето хвърлят на улицата след конете, за да са дълги и здрави косите им като конска грива.

Най-интересният момент днес е кушията - обичай, в който участва цялото село. Мъжете почистват конете, накичват ги, обличат се с нови ризи и ги извеждат за надбягването. Победителят се награждава ­ конят получава най-често юзда, а неговият стопанин ­ риза или пешкир. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде се посреща радушно, а конят му се напоява с вода.
За трапезата се приготвя питка с мая, чорба от гъби или леща.

Името Тодор означава "Божи дар". Именници днес са Тодор, Теодор, Тодора, Тодорка, Теодора, Дора, Божидар, Богдана.

Честито на всички именници!

Автор: Тони