В скоро време  хит ще станат стажовете  за българи в Европа и Америка.   Американците са отворени да назначават българи за обучение, стига след това да се върнат и да приложат натрупания опит в родината си.

Една от най-съществените разлики между нашите университети и чуждите е  това, че много родни ВУЗ-ове  нямат като задължително изискване провеждането на стаж.

Говори се, че нашите младежи са предпочитани за стаж в САЩ пред румънците и турците, защото  зад океана имали много добри впечатления  от  българите, които  отиват там за летните  бригади.

Практиката обаче,   доста се различава от бригадите.  За тях се тръгва много по-лесно и се изискват много по-малко документи. За стаж обаче, освен  работно разрешително, бъдещият стажант трябва да представи  от фирмата, която го приема, пълен план на предстоящото обучение със списък на всички отдели, през, които кандидатът ще премине.  В тези документи има и пълен опис на дейностите, които стажантът ще върши
до края на стажа си.   

Много е важно  как най-добре  ще се представят българите пред работодателите, как ще се държат на  интервютата, които много често се провеждат по скайп, как да попълнят автобиографията си.  CV-то, например, което американците изискват, няма нищо общо с това, което се изисква в Европа.  Много българи не го знаят и затова са дисквалифицирани още по документи, независимо,че  имат всички други шансове и знания за получаване на работата...

Много фирми  качват свободните си места в Туитър и Фейсбук, ето защо е напълно реална възможността да се намери работа  там.  95 процента от стажовете а Америка са платени. Обикновено заплащането се формира почасово, но в крайна сметка  става дума за 1600- 2000 евро на месец.

Времетраенето  на стажовете обикновено е от 3 месеца до година и половина, като има опция за увеличаване на времетраенето с още половин година. Кратките стажове пък  се срещат рядко.
Автор: Тони