Може ли шопингът да се превърне в болестно състояние?

Много често мъжете определят жените, които обичат т. нар. шопинг, за разсипници. Потребността на жените да пазаруват  е нещото, което мъжете  твърдят, че не разбират. Те се ужасяват, когато трябва да придружават половинките си по маг

2011-02-17 21:54:16
Може ли шопингът да се превърне в  болестно състояние?
Много често мъжете определят жените, които обичат т. нар. шопинг, за разсипници.
Потребността на жените да пазаруват  е нещото, което мъжете  твърдят, че не разбират.

Те се ужасяват, когато трябва да придружават половинките си по магазините, където обикновено  умират от скука или силно се изнервят.  Те не проумяват  как можеш с часове да  тичаш от един магазин до друг, а вечерта по телефона  с часове  да се хвалиш на приятелката си, че денят е бил тооолкова успешен...

Според специалистите, обаче, мъжете съвсем не са толкова далеч от изкушенията на жените.  Американско проучане е установило, че и те обичат да пилеят пари в магазините.
И те обичат да завършат деня с някоя покупка, особено ако след това я ‘полеят’ с приятели.

Изследването показало, че най-запалени по шопинга  са мъжете на възраст от 18 до 30 години. Те, също като жените, изпитвали емоционална възбуда при меренето на  дрехите.  Мъжете също  така не са чужди на суетата и с удоволствие навличат маркови дрешки.

Разликата между двата пола е в това, че мъжете обикновено планират конкретна покупка и  приключват пазаруването с нея, без да препускат с часове по магазините.
Най-любимата  вещ на мъжа,  обаче, е  колата и ако жените обикалят безцелно по бутиците, мъжете ги влекат автокъщите - местата, където хората по принцип се разделят с много пари.  Мъжете пестят с години, за да се сдобият с мечтаната кола. Така че, жените просто са набедени, че са пилеещата пари част от човечеството.

Учените се опитали  да установят какво ни кара да желаем да придобиваме все повече  вещи.  Според тях това  са хормоните на щастието -  ендорфините, които се отделят в мозъка, когато човек задоволява своя потребност.  Но, според психолозите,  тук има и още нещо - новата придобивка  повишава нашата самооценка и ни издига в собствените ни очи.

Психиатри и психолози  признават, че пазаруването има и антистресов ефект. Понякога покупката на едно съвсем дребно и евтино нещо, може да ни достави голяма радост.

Шопинг терапията е полезна, когато  пазаруването е в рамките на разумното. Защото,  ако семейството ви гладува, защото сте си купили нова рокличка, това е голям стрес и тогава  резултатът от шопинга е негативен.

И тук настъпва вече болестния шопохолизъм.  Специалистите го причисляват към зависимостите като алкохолизма, наркоманиите  и хазарта.  Той има по-специални причини и се нуждае от лечение при психотерапевт.

Ако страдате от тази  зависимост, опитайте се да не ходите на шопинг сами, а винаги с близък човек, който да ви възпира от неразумно харчене. Избягвайте МОЛ-овете с много магазини и  шандове, където има много изкушения.  Не ходете с много пари в себе си и не носете  кредитна карта или дебитна с много пари в нея.  Ако имате някакъв проблем,  по-добре  го споделете с някоя приятелка, вместо да се разорявате.   Опитайте се да си дадете сметка какво ви кара да купувате и харчите, а след това отстранете причината.  Заместете шопинг терапията с  нещо друго, например,  с  някоя СПА-процедура -  така хем ще се почувствате доволна, хем ще сте далеч от магазините. 
Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия