Днес почитаме паметта на св. Николай Чудотворец. Никулден е първият голям зимен празник, който се чества от всички българи на 6 декември.
Николай се е родил през втората половина на 3-ти век. Още от детските си години той проявава
2010-12-06 15:36:06
Днес почитаме паметта на св. Николай Чудотворец. Никулден е първият голям зимен празник, който се чества от всички българи на 6 декември.
Николай се е родил през втората половина на 3-ти век. Още от детските си години той проявавал своя благ и добродетелен характер, а когато станал юноша, родителите му решили да посветят сина си в служба на Бога.
През целия си живот Николай не преставал да помага на страдащите, да защитава невинните и да подкрепя слабите със словото на истината и вярата. Всички приемал с бащинска любив, изслушвал всякакви молби и оплаквания и давал помощ и съвет или се застъпвал за невинните и обидените.
Свети Николай взел активно участие в Първия вселенски събор през 325 година в град Никея. А когато достигнал дълбока старост, починал мирно и тихо след кратко боледуване.
Тялото му било погребано в катедралата на град Мир, а мощите му се оросявали от миро, от което много болни получили изцеление. По-късно, през 1087 година, мощите на св. Николай били пренесени от Мир в южноиталанския град Бари, където почиват и досега.
Според народните предания, при подялбата на света, на св. Николай се паднали моретата, реките и езерата. Той е господар на целия подводен свят, както и на морските ветрове.Според вярванията, той разлюлява и спира морските ветрове, ходи по моретата и, ако има някой в беда, го спасява.
Именно затова св. Николай е покровител на моряците и рибарите. Затова и на този ден във всяка къща му се принася в жертва риба. Това е най-често шаран, който се смята за слуга на светеца.
Според народните вярвания, колкото повече люспи има шаранът, толкова повече пари и благополучие ще влязат в къщата. Люспите се събират и пазят, защото привличат имане в дома.
В деня на Свети Николай на трапезата освен риба и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: царевица, жито, постни сарми, чушки, боб, кисело зеле.
Името Николай идва от старогръцкото ‘нике’ и означава - ‘победа, победиел’.