Свети Андрей Първозвани е християнски проповедник, първият от 12-те апостоли, брат на Свети Петър. Според легендата той пръв поел след Иисус Христос, затова е наречен Първозвани.
Съществува хипотеза, че преди това е бил ученик на Й
2010-11-30 14:11:28
Свети Андрей Първозвани е християнски проповедник, първият от 12-те апостоли, брат на Свети Петър. Според легендата той пръв поел след Иисус Христос, затова е наречен Първозвани.
Съществува хипотеза, че преди това е бил ученик на Йан Кръстител. Проповядвал в Мала Азия, Грузия и Скития, заради което е смятан за покровител на Румъния и Русия. Руската православна църква го приема за свой основател. Смята се също така, че Андрей е основал църквата във Византион, предание, което лежи в основата на по-късните претенции на Константинопол за световно религиозно доминиране. И днес константинополските патриарси смятат себе си за негови преки наследници.
Св. Андрей завършил живота си в Патра, разпънат на хиксовиден кръст по заповед на местния управител, който преследвал християните.
Според легендата някога св. Андрей живеел самотно като постник в една пещера недалеч от манастир. В гората често идвали мечки, които ядели манастирския мед. Един ден светецът успял да хване мечката, възседнал я и я отвел в манастира. Оттогава Андреевден е и празник в чест на мечката, поради което се нарича още Мечкин ден, а самият светец се почита като господар на животното. Смята се, че от този ден нататък денят започва да нараства с едно просено зърно.
В българския народен календар пък този празник е познат под различни имена за различните краища на България. Вярва се, че от 30 ноември денят започва да расте колкото едно просено зърно, с което е свързана обредната практика в навечерието на този празник - да се варят в ново гърне различни зърна, за да наедряват. От това вариво на сутринта всеки от домочадието хвърля по малко в комина, като пожелава "високи" (добри) посеви, а останалото се изяжда.
От свареното вариво, най-често царевица, се хвърля в комина с думите: "На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш човеците и стоката!" Все още се смята че мечката е главната част от празника и до масата се закача картина или нещо наподобяващо мечка.
От варивото се дава и на домашните животни и кокошките. Вярва се още, че светецът прогонва зимата и дългите нощи. По българското Черноморие той е почитан наравно със Свети Никола като повелител на бурите, а в Югозападна България съществува поверие, че Свети Андрей е баща на Свети Никола.