Миниатюрен чип имплантиран на засегнатото място по тялото може да възстанови движението на засегнатия крайник при парализирани хора. Това казват учени от Лондонския Колеж по науките.

Предимно действието на импланта е стимулиращо. То пуска леки електрически импулси към мускулите и нервите и така се опитва да ги "съживи".

Приложението на тези импланти може да е буквално навсякъде. За пример, счупите си ръката, а сте спортист, за когото е важно мускулите да са във форма. Не можете да си позволите 30 дни да не движите ръката си, затова си имплантирате с помоща на специалист този чип и той поддържа дейностт на мускулите, жилите и нервите в ръката ви. Друго приложение, за което е идеята на устройството, е инвалидизирани хора да могат да започнат да ходят отново.

Разбира се, това няма да стане изведнъж като с магическа пръчка. Ще е труден процес за тялото, който дори  може да отнеме и години, но това е по-добре от, колкото да си завинаги седнал в стол, знаейки, че не можеш да станеш от него.

Засега устройството е разработено за спинална (гръбначна) употреба. То прилича на полутопче с няколко лентички и точно тази форма захваща спиналните нерви и ги стимулира с електронен импулс. Името на импланта е Active Book, наречено е Активна Книга, защото видът му прилича на разгърнати страници на книга.

Започват пилотни тестове на технологията и има страшно много доброволци да пробват Активната Книга.
Автор: Албена Иванова