Още от най-ранна възраст се проявяват различията между момичетата и момчетата.

Момичетата чуват и различават високочестотните звуци много по-добре от момчетата. Когато стане майка, жената чува дори в съня си плача на бебето, а бащата си спи спокойно.  Мъжът пък по-бързо разбира откъде идва звукът. Именно това  умение помага на ловеца да определи местонахождението на плячката.

Момичетата имат по-широко периферно зрение, те могат да виждат без проблем  пространството под ъгъл 45 градуса нагоре, надолу, на ляво и на дясно. Природата  неслучайно е заложила това умение  при жените, както и при женските животни - така всяка самка може без проблем да следи какво се случва с малките й.  Момчетата пък имат способността по-добре да виждат напред в  далечината. В древността това помагало на мъжете в лова.

Момчетата използват в речта си само три тона, а момичетата  - пет.  Именно това им помага да развличат и да успокояват децата си.

Още на 2-3-годишна възраст децата започва да усещат своята принадлежност към даден пол. Те взимат пример от родителите си. Момчетата започват като таткото да играят с инструменти и да се опитат да поправят нещо, а момичетата - като майките - играят с кукли, готвят - нещо, което  се обяснява с майчинския инстинкт.

Заради различията в умствените настройки, момчетата и момичетата се справят различно и в училище.  Отначало момичетата се учат по-добре, тъй като при тях са по-силно развити речта и паметта. По-късно обаче, те започват да изостават по много точни науки, докато момчетата - обратно, получават отлични оценки именно по тези предмети...
Автор: Тони