Антбиотик ли е бирата?

Учени от университета в Атланта твърдят, че хората употребяват антибиотици повече от 1700 години. Те открили големи дози тетрациклин в кости на древни египетски мумии от 350-550 г. сл. н.е. Специалистите смятат, че той е попаднал там благодарение

2010-11-13 15:30:35
Антбиотик ли е бирата?
Учени от университета в Атланта твърдят, че хората употребяват антибиотици повече от 1700 години. Те открили големи дози тетрациклин в кости на древни египетски мумии от 350-550 г. сл. н.е. Специалистите смятат, че той е попаднал там благодарение на .... бирата.

Пенливата напитка била много разпространена  в Древен Египет.  Ето защо учените се заели да потърсят връзка между пивото и антибиотика.  И успели.

Оказало се, че източник на тетрациклина е зърното,  от което е правена бирата. Сред неговите съставки била бактерия, подобна на плесен, носеща името Streptomyces. Точно тя произвеждала антибиотика, а  неговото действие се засилвало, когато зърното ферментира.

Испански учени пък са доказали, че бирата предпазва  от остеопороза. Това се дължало на високото ниво на силиций в напитката, който  забавя изтъняването на костите, както и на фитоестрогените, които пък правят костите плътни и здрави. Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия