„Среща с Рама” - готови ли сте за нея?
Среща с Рама - В Слънчевата система се появява гигантски космически кораб с неизвестен произход и предназначение. Той изглежда мъртъв, но скоро става ясно, че това е привидно. Астронавтите и учените се подготвят за първата среща на човечеството с
2010-10-01 10:38:09
Среща с Рама - В Слънчевата система се появява гигантски космически кораб с неизвестен произход и предназначение. Той изглежда мъртъв, но скоро става ясно, че това е привидно. Астронавтите и учените се подготвят за първата среща на човечеството с извънземен разум. Тя ще надхвърли и най-смелите им мечти и ще разпали най-големите им страхове. Никой не знае откъде са се появили обитателите на „Рама”, нито защо идват. Едно е очевидно – всичко, което са направили загадъчните конструктори на „Рама”, са го направили тройно...
РАМА II
Изминали са десетилетия от срещата на капитан Нортън и екипажа му с огромния извънземен кораб „Рама”, обявен за гигантски робот с изкуствен интелект, който не се интересува от съществата в нашата Слънчева система. Сега близо до Земята е забелязан друг космически кораб и този път човечеството ще се сблъска със стряскащи, сензационни и вероятно смъртоносни разлики.
„Среща с Рама”, публикуван за първи път през 1973 г., е единственият научнофантастичен роман, печелил всички най-големи награди - пет английски, включително „Хюго”, „Небюла” и Британската награда за научна фантастика.
Космическото пътешествие, което никой читател не би искал да пропусне!
Сър Артър Кларк (1917-2008) е смятан за най-великия автор на научна фантастика на всички времена. Написал e 100 книги и повече от 1000 разказа и есета в продължение на 60 години. Едни от най-популярните му романи са „Краят на детството”, „Една одисея в космоса през 2001-та година“, „Среща с Рама” и „Фонтаните на рая”.
Творбите му дават идеите на много научни открития. Разказът му „Набери „Ф” за Франкенщайн”, 1964 г., вдъхновява британския учен Тим Бърнърс-Лий (от ЦЕРН) да изобрети Световната мрежа WWW. Писателят създава концепцията за геостационарни комуникационни спътници през 1945 г., години преди те да станат реалност.
За литературните си постижения Артър Кларк е награден с рицарско звание от кралица Елизабет Втора. Носител е на ордена на Британската империя, а през 1962 г. получава наградата "Калинг" за постижения в популяризирането на науката. През 1966 г. Международният астрономически съюз кръщава астероид № 4923 на негово име, а през 2003 г. учени от университета „Монаш” кръщават новооткрит вид динозаври Serendipaceratops arthurcclarkei.
Артър Кларк споделя, че както в младежките години, така и по-късно съзнанието му продължава да броди из Вселената. "Златната ера на Космоса едва сега започва. През следващите 50 години хиляди хора ще пътуват в орбита около Земята, след това до Луната и по-далече. Космическите пътешествия и космическият туризъм един ден ще станат екзотични дестинации", гласи последната прогноза на фантаста, стигнала до почитателите му чрез интернет. Джентри Лий е главен инженер на Управлението за изследване на Слънчевата система в
Пасадена, Калифорния, а също писател, телевизионен продуцент, журналист, лектор и популяризатор на науката. В периода 1989- 1994 написва в съавторство с Артър Кларк „Люлка”, „Рама II”, „Градината на Рама” и „Рама се разкрива”. Участвал е в големи космически програми като историческата мисия „Викинг”, осъществила първото кацане на друга планета, и е главен инженер на програмата „Галилей”, която изследва Юпитер. През 2006 г. Американското Астрономическо общество му дава престижната награда „Харолд Масурски” за принос към изследването на планетите.
"Бих искал хората да ме запомнят предимно като писател, като някой, който е забавлявал читателите си и е разширил границите на въображението им."
Сър Артър Кларк
Автор: Александър Ненов