Всяка последна неделя от месец септември се отбелязва  Световният ден на сърцето. Това е инициатива, подкрепена от Световната здравна организация , ЮНЕСКО и други организации.

Инициативата  е насочена към информираността на обществото относно рисковите фактори, водещи до сърдечно-съдови болести, както и към тяхната превенция и контрол.   
   
Основният апел, който Дружеството на кардиолозите отправя, е че сърдечно-съдовите заболявания са предотвратими. Идеята е хората да се замислят върху своето здраве и да избягват рисковите фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания.  

Световният ден на сърцето се провежда за първи път през 2000 г. Днес тя се чества за десета поредна година в над 200 държави.

По повод деня ще бъде проведена кампанията "Здравото сърце е в твоите ръце".

За съжаление, България е на първо място по смъртност в Европа, сочат данните от доклад на Центъра за здравна информация.Според специалистите 80% от случаите на сърдечно-съдови заболявания могат да бъдат предотвратени чрез здравословна диета, редовна физическа активност и въздържание от тютюнопушене.

За да докажат, че превенцията и здравословният начин на живот може да предпази всеки от животозастрашаваща болест, учените дават за пример Финландия. През 1972 година лекарите там започват кампания по обучаване на обществото как да се храни здравословно. 20 години по-късно с намаляване на маслото, мазнините, солта и тютюнопушенето смъртността във Финландия е намаляла с цели 80%.

Статистиката сочи, че в България около 70% от мъжете и 60% от жените имат нулева физическа активност. Освен това около 50% от хората прекарват над 300 минути дневно в седнало положение. Интересен е и фактът, че инфарктът е нова болест, която се появява преди около век. Епидемията на заболяването започва след Втората световна война. Учените си обясняват този факт с индустриализацията и промяната на живот на хората.

Автор: Албена Иванова