Почти няма човек, който да няма регистрация в социалната мрежа Facebook или поне да не се е замислял дали да не си направи. Факт е, че така човек намира старите си приятели и познати, съучениците, които не е виждал и чувал от години, но му липсват или приятелите от блока, които вече живеят в друг квартал, град или държава. Но е факт, че и това е място, където човек научава прекалено много за личния живот на останалите. С една дума - развъдник на клюки.

Преди няколко дни Facebook обяви официално, че вече в сайта има 500 милиона активни потребители (реално регистрациите са доста над тази цифра). Това събитие е доста важно и дава кураж на създателя на сайта да направи всичко възможно да придобие огромно влияние върху потребителите. Влияние, което имат "големите риби в морето" - Google Apple. Microsoft и Yahoo.

Регистрацията на толкова много хора показва, че Facebook е мощен фактор, който индиректно формира нашето социално поведение. Услугата, която ни предлага социалната мрежа, със сигурност не може да изчезне бързо. Въпреки че сме били свидетели на бързоразвиващи се социални мрежи, които после са залязвали буквално за дни.

Има ли начин Facebook да изгуби позицията си в интернет пространството?

1. Google me - има слухове, че търсачката има планове да създаде собствена социална мрежа. Това е логично, защото все пак Google изостава в тази област, която се използва от масата потребители. Направиха плах опит със социалната мрежа Orkut, но тя така и не успя да добие популярност. След това опитаха с Buzz, която като цяло не е никак лоша, но и тя отстъпи пред многобройните функции на Facebook. Факт е, че все още има и се използват редовно Google Chat и Google Talk.

2. Възкръсването на пощенските услуги - би било необичайно, но не и невъзможно, след време хората да се отдръпнат от виртуалните комуникации, чатовете, писането на "стената" във Facebook и да се върнат към "добрата, стара поща". Хората са "социални животни" и имат нужда да общуват. Това се вижда в препълнените заведения, дискотеки, паркове, зали за танци, йога и прочие места, където хората отиват, за да си починат, да разнообразят ежедневието си и да се запознаят с нови и интересни хора. Като нищо хората да се върнат към писмата, в които ще слагат поздравителни картички и ще ги пращат на своите близки и познати. Пощата обаче има един голям минус, който е доста важен за натовареното ни ежедневие - тя има работно време, за разлика от социалните мрежи.

3. Алтернативните услуги - група млади колежани се събрали и решили да измислят алтернатива на Facebook. Те кръстили социалната си мрежа Diaspora. В нея вложили доста солидна сума - 120 000 долара. Въпрос на време е да видим дали ще се развие. Има и доста изоставени проекти като WebFingero, OneSocialWeb и Appleseed Project, които ако се възобновят и модернизират, като нищо може да изместят Facebook от почетното първо място при социалните мрежи.

4. Проектът на основателя на Facebook - Цукербърг има една основна идея - той иска хората да споделят много информация за себе си на всичките си приятелите и познати. Младежът успя да накара хората публично да споделят неща от личния си живот и успя да победи закостенелите норми на общуване и ограничения.

5. Мобилните устройства - определено GSM-ът е вещ, която я има всеки. Повечето млади хора си купуват последни модели мобилни апарати, които имат повече опции. Важно за младежите е с техния GSM да може да се влиза в интернет и да се хваща wireless. Fourquare в последно време има доста аудитория и расте с доста големи темпове. Създават се нови игрови методи, които зарибяват потребителите. Като нищо в скоро време да достигне размерите на Facebook.
Автор: Ралица Солакова