Има вероятност тази зима българските мечки да не заспят зимен сън, както се случи и миналата зима. Миналата година имаше недостиг на малини и къпини, и животните останаха гладни, което не им позволи да изпаднат в летаргия. Мечките и хората всъщност се конкурират за сладките плодове и гъбите в планините. В края на септември - началото на октомври ще се разбере дали има достатъчно храна за бозайниците, която да им помогне да натрупат достатъчно мазнини и да заспят своя зимен сън. Ако не успеят да си набавят нужната храна, мечките стават нервни и не могат да заспят, а зимата е прекалено трудно да си намерят нещо за ядене.

Освен храната, за да заспят зимен сън, влияят и други фактори - температурата и дебелината на снежната покривка. Ако навън времето не е достатъчно студено, инстинктът на мечките се пробужда и те излизат навън, за да търсят храна. През 2008 година голяма част от мечките не са преживели зимата в летаргия, защото навън зимата била мека, а снегът оскъден.

Мечките заспиват в началото на декември, когато обикновено пада първият сняг. За да заспят дълбоко и да имат спокоен сън, те трябва да са натрупали между 30 и 80% над нормалното си тегло.
Автор: Ралица Солакова