Чуваш ли ме?
Младите губят слуха си с притеснителна скорост.
Скорощни изследвания показват, че силната музика уврежда слуха с над 20% за няколко години. Ако се ползват силни слушалки, това може да доведе и до ускоряване на процеса. В продължение на 10 години н
2010-08-19 15:31:16
Младите губят слуха си с притеснителна скорост.
Скорощни изследвания показват, че силната музика уврежда слуха с над 20% за няколко години. Ако се ползват силни слушалки, това може да доведе и до ускоряване на процеса. В продължение на 10 години няколко университетски института са провеждали тестове над ученици, изследвайки техният слух и промяната с годините.
Оказва се, че хората, които слушат силна музика, за 10 години, са загубили от 15% до 40% от слуха си. Другите, които не слушат много музика и предпочитат да не е шумно около тях, имат минимални загуби на слуха от 1% до 4%. Броят на тестваните тийнове е бил малко над 30 000.
Това няма как да се предотврати, казват лекари, защото около 87% от младежите обичат силната музика и то да я слушат продължително време. Около 65% от 30 000 тествани, са казали, че слушат поне 1 час на ден музика, при това усилена почти до край. Обяснението им е, че се наслаждават повече на песните като са "до дупка", а не когато са тихи.
Ако до 30 годишна възраст човек загуби около 30% от слуха си, то на 50 години, е възможно да е напълно глух. Малко хора наистина се замислят за последствията, които могат да навредят сериозно на слуха им. Нужно е не само човек да се отдаде на момента, а и да помисли какво би могло да се случи след време, защото това би било доста голям проблем за него.
Автор: Александър Ненов