От полунощ на 11 август до тази вечер е пикът на падащи от небето звезди. Затова намислете и много хубави желания и те ще се сбъднат.
В католическия свят ‘падащите звезди’ се наричат “сълзите на Свети Лаврент
2010-08-13 15:08:37
От полунощ на 11 август до тази вечер е пикът на падащи от небето звезди. Затова намислете и много хубави желания и те ще се сбъднат.
В католическия свят ‘падащите звезди’ се наричат “сълзите на Свети Лаврентий’, тъй като метеоритният дъжд съвпада с празника.
Явлението започва още в началото на месец юли, но тогава падат по 5-10 персеиди на час. Бумът им обаче бе снощи, както и тази вечер, когато ще се изсипе дъжд от ‘падащи звезди’ - между 70 и 100 на час.
При движението си около Слънцето, Земята пресича тези дни през най-плътната част на метеорния рой. Това са остатъци от рушащата се комета Суифт-Тътъл. Малките ледени частици се движат с голяма скорост, а когато срещнат земната атмосфера, те се врязват в нея, нагряват се до температура до 4000 градуса и започват да светят. Всичко това става само на 100 км над земната повърхност и затова е възможно да бъде видяно с просто око.
Всъщност ,това явление се случва всяко лято по едно и също време, а максимумът на активността настъпва винаги на 13 август, защото тогава кометата Суифт-Тътъл минава през перихелий /най-близката до Слънцето точка от орбитата на тяло, обикалящо около него/.
Кометата Суифт-Тътъл е с период от около 130 години, което означава, че от 1992 година тя се отдалечава от Слънцето и постепенно активността на потока ще спада.
За наблюдение на метеоритния дъжд не са необходими оптически уреди, само трябва да се заеме удобна позиция. Пикът днес ще може да се наблюдава в Западна Европа, източното крайбрежие на Северна Америка, а също и от северните части на Южна Америка и Северния Атлантически океан.
Тази година звездопадът съвпада в новолуние, така че се очаква още по красива гледка.
Метеоритните потоци не са съвсем безопасни. Те представляват реална заплаха за орбиталните спътници, по които оставят следи. Най-неприятният инцидент е от 1993 година, когато е изгубен спътникът Olympus.
Да се надяваме днес да няма облаци. И... не забравяйте желанията!Автор: Албена Иванова