Всеки знае кои са седемте смъртни гряха :похотливост, чревоугодничество, скъперничество, леност,  гняв, завист и горделивост.

Не бива да се  съгрешава често, но някои ”грехове” могат да бъдат  полезни и да  удължат  живота.

Компютърните игри, например,  макар че са смятани за едни от главните виновници за затлъстяването, могат да допринесат за обмяната на веществата. Това бе доказано от учени от Маями. Важно е играта да е напрегната. Тя ускорява дишането и  пулса, като по този начин засилва метаболизма. Виртуалните игри, разбира се, не могат да заменят истинското движение, но  са далеч по-полезни от висенето пред телевизора.

Яростта: Нашите предци са овладявали болката със зъби, впити в дърво,  ние пък  започваме да използваме лекарства. Модерната наука  обаче предлага още по-добра рецепта - ругайте колкото сили имате. Участниците в изследването, които ругаели просташки, успявали да понесат болката много по-дълго от колегите си, които били задължени да използват само прилични  думи. Ругатните освобождават адреналин, а той, както е известно, притъпява болката. Всички сме чували, че не бива да изпадаме в ярост, защото можем да получим сърдечен пристъп или инсулт. В последно време медиците обаче, смятат,  че изпускането на парата изобщо не е толкова вредно. Хората, които реагират на стресовите ситуации с яростни избухвания,  поддържат  по-ниско кръвно налягане и ниво на стресовия хормон кортизол, отколкото тези, които потискат чувствата си.

Обичате да слушате оглушителна музика?  Ушите ви ще страдат, но ще сте по-щастливи и спокойни. Изразителният ритъм   въздейства върху частта от вътрешното ухо, като така в мозъка се възбужда добро настроение. То продължава, дори когато  музиката спре. Тази част на ухото реагира само на музика, по-висока от 90 децибела, а това си е истински грохот.

Хората, които стават рано и тичат по цял ден, за да свършат едно или други, скъсяват живота си, за разлика от онези, които си позволяват отвреме навреме да помързелуват.  Според специалистите, половината от свободното си време трябва да посветите на бездействие. Факт е, че монахините и монасите, които прекарват живота си в разнообразен труд, но  в спокойно темпо, обикновено са сред дълголетниците.

Няма да ни навреди и малко безредие. Все повече хора страдат от алергии, които учените приписват и на прекалената лична хигиена и стерилност в домакинството.  Според специалистите, жените, които са бременни или родилки дори трябва да избягват да ползват почистващи препарати и битова химия, защото по този начин предразполагат потомството си към заболяване от астма. Разбира се, в къщата не бива да е мръсно, но всичко с мярка...Какао  се казва, “Прекален светец и Богу не е драг”. Обсебените от чистотата  лишават потомците си от естествен имунитет, който се създава в ранна възраст.
Автор: Албена Иванова