Има една нова дисциплина в медицината, която се нарича хранителна терапия.  Тя има за цел да укрепва физическото  и психическо състояние на организма, да предпазва и лекува болестите.

Децата в развитите държави страдат от недостиг на микроелементи, които са спирачка за инфекциите.  Всички те, заедно с витамините и незаменимите мастни киселини, участват в изграждането на имунната система още от детска възраст и са ‘суровина’ за произвеждане на  енергия, за клетъчния растеж, за изработването на антитела срещу инфекциите.

Специалистите са разтревожени, че децата и младите хора не обръщат достатъчно внимание на рационалното хранене: пропускат закуски, хапват на крак, често без достатъчно риба, плодове и зеленчуци, от които младият организъм се нуждае двойно повече отколкото в зряла възраст.

При стреса, в който живеем непрекъснато, защитата на организма отслабва, а това повишава риска от хронични инфекции /чести отити, хреми, ангини, бронхити/.

Имунната система силно се влияе от храните, които поемаме . При недостиг на цинк, например, се появяват петна по ноктите, косопад, акне. Недостигът на витамин С се познава по склонността към подкожни кръвоизливи, а неговото противоинфекциозно и противовирусно действие е твърдо доказано. При лечение с антибиотици, витамин С засилва ефекта им значително.

Витамин D пък има важно значение за развитието на белите кръвни телца, а мастните киселини се набавят изцяло от храната.

Така че, хранителната имунология има съществен принос в профилактиката на инфекциите.   
Автор: Албена Иванова