Днес , 29 юни, Светата църква чества едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители. Те много се потрудили за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и са ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.
Техният пример е особено поучителен за нас. В апостол Петър Църквата вижда образ на един отрекъл се от Христа и след това покаял се, а в апостол Павел - образ на един, който се противил на Господа и след това повярвал.Апостол Петър бил един от най-любимите ученици на Спасителя и бил въздигнат от Господа до апостолско достойнство. Петър следвал неотклонно Спасителя до деня на възнесението му. Преди залавянето на Спасителя, Петър се отрекъл от Христа по време на съда, но и горчиво се разкаял.
След възнесението на Иисус апостол Петър проповядвал и вършил много чудеса и изцерения в Палестина, Мала Азия, Гърция и други страни. Отишъл в Рим при гонението на Нерон и бил осъден на разпъване. От смирение по негово желание бил разпнат с главата надолу в 67 година - годината в която и апостол Павел намерил мъченическата си смърт.
Римокатолическата църква чества светеца като основател на Римската християнска общност.Свети апостол Павел, с кръщелно име Савел, не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей и в духа на консервативния юдеизъм участвал в гоненията срещу християните и в убийството на свети първомъченик Стефан.
Обръщането му към Христос станало ненадейно, в резултат на необикновено видение. Това събитие било повратно в живота му. Той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра. Проповядвал в Антиохия, Киликия, Кипър, Галатея, Ефес, Атина, Македония, Коринт, Испания и затова е наречен "апостол на езичниците".
Около 67-а година Павел бил окован и изпратен в Рим на съд. Загинал мъченически на 29 юни 67 г. заедно със свети апостол Петър. Смъртта му била съпровождана от множество чудеса. Преданието разказва, че вече отрязаната глава на светеца продължавала да слави Господа, а там, където тя паднала, избликнали при извора - на мястото на днешния манастир "Три фонтана" край Рим.
Новият завет на Библията съдържа четиринадесет негови послания до новопокръстени във вярата, в които разяснява християнските ценности и правилата на църковния живот.
Да са живи и здрави всички именници!