"Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи - една от  най-известните картини в света,  постоянно е обект на интерес от страна  на учени  и теолози, които старателно я изучават, изследват и продължават да откриват в нея нови неща.


Четирима учени от факултета по теология  в университета в  Монреал, които не  споделят смелите хипотези на Дан Браун в "Шифърът на Леонардо"  смятат, че Леонардо  е зашифровал в картината си скрити знаци и символи свързани в  изобразената там  храна.


Те се опитват да обяснят защо художникът  е избрал именно тези продукти, които не съответстват на това, което е написано за тайната вечеря в Евангелието. Те се питали защо са изобразени хляб, риба, сол, цитрус и вино?  Защо солницата на Юда е съборена?


Учените   смятат, че художникът преднамерено се е опитал да заблуди с помощта на символи и двойни значения. Такъв е примерът със съборената солница, която  по принцип се смята за лоша поличба. Изследователите предполагат, че тя означава не проклятието за Юда, а неговото опрощение. Защо Юда е единственият човек на масата с празна чиния? Дали това означава,  че е зъл и коварен, или че само той знае истината?


Предмет на множество дискусии и изследвания станала и рибата. Според учените, това означавало напомняне, че  Иисус е прекарал по-голямата част  от живота си на вода и е избрал за свои ученици местни рибари. Не е ясно и досега обаче, точно каква риба е изобразена на картината - херинга или змиорка. Смята се дори, че това също е било замислено нарочно от автора. Въпросът се състои в това, че змиорката на италиански се произнася като "аринга", но когато тази дума се произнася като "арринга" това означава наставление. А херинга в Северна Италия пък се произнася като "ренга", което означава "този, който отрича религията"...


Макар че "Тайната вечеря"  е рисувана преди много години, картината все още поразява въображението със своята многостранност и очарова хората по целия свят. Реставрацията й, която се проведе от 1979 до 1999 година,  откри нови детайли, което породи нова вълна от теории и изследвания на едно от най-известните произведения на изкуството....
Автор: Албена Иванова