За еднополовите бракове
Съжителството, любовта и сексуалността на хора от един и същи пол са съществували винаги. Това вече прави феномена нещо нормално. Разпространени и приети още в Древността, (за което имаме доказателства в текстовете на велики личности като Платон и Са
2010-04-20 09:16:55
Съжителството, любовта и сексуалността на хора от един и същи пол са съществували винаги. Това вече прави феномена нещо нормално. Разпространени и приети още в Древността, (за което имаме доказателства в текстовете на велики личности като Платон и Сафо), моментът, в който гей-отношенията стават извънредни, е началото на повсеместното разпространяване на християнската религия.
Една от идеите на християнството е била да се намали безразборното сношение между хората, защото освен нежелани деца, сексуалните контакти тогава са разпространявали още по-лесно смъртоносни болести и от днес (все пак днес има предпазни средства и най-различни лекарства). Точно такава е била една от функциите на брака между мъжа и жената в разцвета на християнството: моногамност, честност, деца, закриляни от закона и проста мярка за здравеопазване.
В съвременния свят обаче сключването на брак предоставя богата палитра от права и привилегии, които трудно могат да се изброят. И тъй като еднополовите двойки са лишени със закон от правото да сключат брак, въпросът е дали в едно съвременно общество това не е крайна проява на дискриминация.
В
САЩ могат да бъдат посочени над 1000 законови норми, които предоставят привилегии въз основа на брачния статут. Някои от тях са :
• право на обща собственост
• право на законно пребиваване в страната на единия за другия
• родителски права и задължения
• право на болнични посещения
• право на здравна застраховка и застраховка живот от и за партньора
• право на социални осигуровки, обезщетения при болест или смърт
…и неизброимо много други правомощия, от които са лишени гей-двойките, само заради факта на своята сексуалност. Съществуват правни средства, които могат да бъдат от полза за хомосексуалните двойки, но спънки по отношение на наследяването, болничните посещения и имиграцията продължават. Липсата в закона за право на осиновяване също демонстрира етическа позиция, от която струи израз на дискриминация.
Ще бъде ли дадено право на еднополовите двойки да имат пълноценен живот и личен избор или закостенелите разбирания на хората ще бъдат пречка за осъществяването на едно щастливо семейство за сметка на хиляди разнополови и не-щастливи семейства?
Автор: Александър Ненов