Пролетта - сезонът на любовта и ... алергиите
Някои хора свързват пролетта не само с любов, но и с досадните алергии. Природата се пробужда от зимния си сън, растенията започват да цъфтят, но .. това е неприятно за хората, които са алергични. Глобалното затопляне е факт, растенията започват да ц
2010-04-11 23:35:28
Някои хора свързват пролетта не само с любов, но и с досадните алергии. Природата се пробужда от зимния си сън, растенията започват да цъфтят, но .. това е неприятно за хората, които са алергични. Глобалното затопляне е факт, растенията започват да цъфтят по-рано и засегнатите стават все повече. За последните десет години броят на пациентите, които имат алергия към тичинковия прашец, се е увеличил двойно.
Сенната хрема се предизвиква предимно от тичинковия прашец. Всеки трети човек е алергичен към растенията, които цъфтят. Когато времето е слънчево, сухо и духа вятър симптомите се обострят. Рано сутринта е времето, когато полените са най-много. Природните алергени са три вида - ливадни растения, житни растения и дървета.
Най-напред цъфтят дърветата, най-разпространените полени в
България са тези на блезата, клена, ясена, лешника, тополата и дъба. После започват да цъфтят житните растения и ливадните треви. Те са алерген номер едно в цяла Европа, на един кубически метър въздух от тях може да има от 100 до 500 поленни семена. Затова, хората които са алергични към тях трябва да не ходят по поляни от май месец до юли. Последни цъфтят някои треви и бурени, като коприва и живовляк. Те цъфтят от август до септември, но някои от тях предизвикват алергия от хората и по-рано.
Хората, които имат сенна хрема, трябва да са наясно, че спорите на плесента, животинските косми и домашният прах също могат да предизвикат неприятна алергия.
Автор: Ралица Солакова