Великден е празник, който цял свят празнува.Ето малко любопитни факти свързани с честването му в различните краища на света. 

Австралия- Докато в Германия зайците се радват на множество симпатии сред местното население, в Австралия на тези животинки не се гледа с добро око тъй като са възприемани като враг за реколтата.Поради тази причина великденските яйца там се носят от торбестото-билби-отличаващо се с големия си нос и дълги уши.Много от тамошните сладкари предлагат шоколадови и захарни изделия под формата на чудатото животинче. 

Великобритания- На острова съществува традиция, според която на Разпети петък във всяко семейство са ядат специални малки хлебчета, наречени "cross buns".В тях има стафиди, а отгоре им е нарисуван кръст.На Великден по склоновете търкалят боядисани яйца.Този, чието яйце стигне най-бързо до долу-е победителят в забавната надпревара. 

Германия-На този ден немците влизат в ролята на дедективи, чиято задача е да намерят скритите из градината яйца.От векове насам те палят и празнични огньове.Етнографите смятат, че това са не само езически, но и христиански обичаи, тъй като огънят символизира сила и живот.Също така символизира радостта от божието възкресение.Според някои огънят напомня и за изгарянето на Юда в ада-като наказание за предателството, което е извършил приживе. 

Гърция-През Страстната седмица в южната ни съседка се ослужват продължителни литургии.В полунощ в събота свещеникът поздравява вярващите с „Христос воскресе”.Пали се и голям огън.На следващият ден, Великден се отбелязва с печено агне и много вино на празничната трапеза.Към агнешкото се сервират и така наречените „кокерици”, или по нашенски-дреболиите. 

ФранцияПариж правят традиционни шоколадови камбанки, които се произвеждат ръчно.В дните около Великден по пазарите има богат избор от скъпи и изящно направени шоколадови изкушения в най-различни форми и размери.Има разбира се и великденски зайчета.На Разпети петък в Бретан се засаждат теменужки-цветята на гръцката богиня Персефона. 


Италия-В много италиански селца се разиграватт въстановки на Христовите мъки.В магазините се продават гигантски шоколадови яйца, пълни с изненади и обвити в шарена гланцова хартия.Един от топ специалитетите е сладкиш във формата на гълъб, носещ името "Colomba Pasquale".На Велики понеделник по изключение се яде и салам, баница с плънка, позната като "torta rustica", консумира се и вермут. 


ИспанияИспания Великден с отбелязва с множество процеси на религиозните ордени.Често участниците носят качулки за да напомнят сцени от инквизицията.Огромна фигура на Исус и светците обикаля градове и села.Някои разкайващи се христиани дори влачат железни окови. 

Русия-Православната служба започва с процесия, при която вярващите обикалят църквата със свещи в ръка.В нощта на Великден московското метро работи извънредно докато всички се приберат по домовете си след дългата литургия.След строгите пости настъпва времето на вкусните пироги и кулички. 


САЩ-На Великден в щатите се организират шествия.Най-мащабни от които са тези в Ню Йорк.В Белия Дом малчуганите могат да търсят скрити великденски яйца и да си поиграят с тях в градината.На края американският президент се вживява в ролята на Дядо Коледа, но през пролетта и подарява на всички дечица по едно дървено великденско яйце, подписано лично от него и от първата дама. 


Унгария-В унгарското общество е прието мъжете да напръскат своите половинки и жените от приятелското си обкръжение с парфюм.Този интересен обичай вероятно има връзка с плодоридието.След това жените черпят с яйца, захарни и алкохолни изделия. 

Филипините-Ежегодно на Разпети петък на Филимините млади мъже разиграват разпъването на Христос.Те изкачват високи хълмове заедно с дървени кръстове, а след това самите ги приковават с 5-сантиметрови пирони за ръцете и краката.Младите възприемат този обичай като вид изкупление, но едновременно с това католицизма изцяло отхвърля подобен вид действия. 


Южна Африка-Великденски специалитет в екзотичния континен са уникално вкусните сладкиши "Hot Cross Buns"- с кръстчета от захар.Най-вероятно става въпрос за древна английска традиция, датираща още от времето на кръстоносните походи.
Автор: Tsveti