Българският цар Борис III умира в София на 28 август 1943 година. Спешно извиканите двама професори от Германия Епингер и Зайц са озадачени от някои симптоми, които ги затрудняват да поставят точна причина за смъртта на царя. Това са появилите се кафяви петна по тялото на царя точно преди смъртта му. Такива петна са били открити преди две години на починалия гръцки министър-председател , чиято аутопсия установява отравяне. Била използвана бавнодействаща по кожен път силна индийска отрова - екстракт от змийска отрова и отровни треви.
Понеже две седмици по-късно Италия капитулира пред съюзниците, Хитлер е бесен на краля на Италия Виктор Емануил. Той решил да съобщи подозренията на германските лекари на принц Кирил, че брат му може да е отровен и за това да обвини италианския двор. Хитлер изразил убеждението си, че това е дело на принцеса Мафалда, сестрата на царица Йоанна, която, според него, била "най-вероломната мръсница в италианския кралски двор". Фюрерът смята, че тя е способна да изпрати зет си на онзи свят, още повече, че точно преди смърта му е била на гости на сестра си в София. С това Хитлер подписва смъртната присъда на принцесата.
Савойската принцеса Мафалда, втората дъщеря на италианския крал Виктор Емануил е родена през 1902 година. Тя е нежна и очарователна. 23-годишна се омъжва за немския принц Филип фон Хесен и му ражда 4 деца. Принцът е националсоциалист и заема важно положение във военноморските сили на Райха. Носят се слухове, че е хомосексуалист. Отношенията между него и жена му са хладни.
Всъщност сестрада на царица Йоанна идва в София, но не преди смъртта на царя, а няколко дни след нея - тя предприема опасното тогава пътуване, за да подкрепи сестра си в този тежък за нея момент. Пристига точно за погребението на царя в Рилския манастир на 1 септември. По-късно, когато си заминава, сякаш предчуствайки съдбата си, тя моли сестра си да отгледа двете й невръстни деца, ако й се случи нещо. Вестта за примирието на съюзниците и Италия я сварва по пътя, но въпреки това, тя се връща в Рим на 21 септември . Принцесата не знае, че мъжът й е под домашен арест в родината си, поради подозрения в нелоялност към режима. Затова, когато я канят в германското посолство на телефонен разгово със съпруга й, тя не се усъмнява в нищо. Щом влиза в посолството обаче , Мафалда е буквално отвлечена и откарана със самолет в Германия.
Следва двуседмичен престой в килия в Гестапо, където е разпитвана на всеки час, след киоето е изпратена в Бухенвалд. Лично Хитлер подписва заповедта. Регистрират я под друга самоличност и й забраняват да разкрива самоличността си. Смята се, че е била оставена "на разположение" на публичния дом на лагера и понеже отказала подобна дейсност, била завързана гола на една наклонена маса, за да се вижда от целия лагер.
Мафалда била слаба физически, но силна духом жена, общителна, искрена и състрадателна. Такава била тя и в Бухенвалд. Малкото пари, които има раздава на италианските концлагеристи. Постояно пише писма до съпруга си, децата и родителите си, но нито едно не е изпратено.
На 24 август 1944 година лагерът е бомбардиран. Едва измъкват Мафалда от руините, откарват я в бараката на проститутките, които се грижат за нея. Лявата й ръка е смазана, започва гангрена и само ампутация може да я спаси. Но лекарите чакат заповед от Берлин. Оперирацията е извършена чак на 28 август и то не от специалист хирург. Операцията трае цели 5 часа, но на другия ден принцесата умира от кръвозагуба. Не е изпълнена и последната й молба да извикат свещеник.
Малко преди тялото й да е хвърлено в пешите, заедно с други мъртъвци, чешки протестантски пастор , дежурен концлагеристг при пещите , разпознава тялото й и спира горенето. Шефът му се смилява и Мафалда е закопана в гробището за военни на близкия град Ваймар. На гроба слагат надпис "Неизвестна", но много скоро върху него се появяват цветя.
След края на войната освободенитге италиански концлагеристи поставят на гроба кръст и мраморна плоча. През 1951 година тленните останки на принцесата са пренесени във фамилната Хесенска гробница. Половин век след смъртта на Мафалда Савойска католическата църква я обявява за блажена.
Днес първородната дъщеря на принц Кирил Преславски носи името на неговата леля Мафалда, в памент на принцесата-мъченица.
Автор: Албена Иванова