На 6 март 1899 година Феликс Хофман получава патент за аспирина

Най-разпространеното болкоуспокояващо, противовъзпалително и температуропонижаващо средство всъщност е ацетилсалицилова киселина. Няма никакво съмнение, че аспиринът е най-популярното лекарство в света. Бялата таблетка  е един от символите на съ

2010-03-06 14:03:48
На  6 март 1899 година Феликс Хофман получава патент за аспирина
Най-разпространеното болкоуспокояващо, противовъзпалително и температуропонижаващо средство всъщност е ацетилсалицилова киселина. Няма никакво съмнение, че аспиринът е най-популярното лекарство в света. Бялата таблетка  е един от символите на съвременната история. Създадена е  в Германия, както още много полезни и практични изобретения.

На 6 март 1899 година немският химик Феликс Хофман получава патент за аспирина. Той е завършил  Мюнхенския университет е   нает  на работа във фирмата "Байер". През 1897 г. Хофман успява да синтезира ацетилсалициловата киселина.

Легендата разказва, че Хофман  имал болен от ревматизъм баща, който изпитвал страшни болки, но всички лекарства, които взимал, дразнели стомаха му. Той непрекъснато молел сина си да намери лекарство, което да облекчи болките му. И така синът направил всичко възможно да изпълни молбата на баща си.

 Истина е само, че Феликс е имал болен от ревматизъм баща. Вероятно някой началник е накарал младия си подчинен да извърши  операцията, без да подозира за какво може да се използва резултатът. Самото название аспирин се появява по-късно, когато Фридрих Байер започва да го разпространява. .

За популяризирането на новото лекарство е направена мащабна кампания в пресата. Някои от най-прочутите германски лекари започват да го използват и дават изключителни отзиви за качествата на новия продукт. Популярността на аспирина нараства с годините. Изчислено е, че само в САЩ годишно употребяват по 20 тона.

Учени от цял свят непрекъснато търсят нови ефекти на "лекарството на века". В средата на миналия век американският лекар Лорънс Крейвън стига до извода, че аспиринът намалява възможността за съсирване на кръвта. Той успява да убеди доста свои пациенти да приемат по една таблетка всеки ден. След това издал статия, че никой от тях не е получил инсулт или инфаркт на миокарда.

Никой обаче не обърнал внимание на откритието, още  повече че самият Крейвън много скоро починал от инфаркт.

Лекарството е използвано за борба с грипната епидемия в САЩ през 20-те години. Автор: Албена Иванова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия