Където и  да се намира човек, огледалата го съпровождат. Още от древни времена хората са убедени, че огледалото притежава магическа сила. Ползвали са го   за гадаене, за надникване в миналото и предсказване на бъдещето.

На Изток огледалата са служели за защита на дома от зли сили. Смятало се е, че всичко, което човек си помисли пред огледалото, ще се върне към него и ще стане негова неотменна час. Затова говорят много народни вярвания. Забранявали, например, на децата да се плезят пред огледало. И то не защото е неприлично, а защото се смятало, че тази изкривена физиономия може с течение на времето да стане истинско лице на порасналото дете. Смятало се, че този, който постоянно се криви пред отражението си, ще се превърне  в такъв наяве, ще се състари или разболее.

Огледалото отразява не само външността на човека,  но и мислите и настроението му.

Свойството на огледалата да поглъщат, запомнят, трансформират и връщат обратно информацията, било забелязано още в древността. Така се породили много суеверия, някои от които съдържат и полезна информация как правилно да се държим с огледалата, за да не изпитваме негативното им въздействие.

В никакъв  случай не трябва да поставяме огледалото в спалнята, така че да се виждаме в него, когато лежим на леглото. Ако няма възможност за това, огледалото трябва да се покрие през нощта. Не бива да се държат в къщи напукани, помътнели, с олющени краища огледала. След смъртта на близък човек, огледалата трябва да се покрият в плат.

Никой не знае откъде са дошли тези поверия, но ние все пак се придържаме към тях.

Не бива да вземаме в дома си огледала, които са станали свидетел на нечия тежка болест или смърт. А особено опасно се смята огледало, в което се е оглеждал самоубиец.
Казват, че лесно може да се открие  огледалото, заредено с негативна енергия - край него гаснат църковните свещи. Такова огледало трябва да унищожите , най-добре като го потопите в течаща вода, после трябва да  го отнесете  далеч от дома, а след това да се върнете по друг път.

Масово хората вярват в магическата сила на огледалото и в това, че то е донесено на земята от самия сатана.

Не навсякъде обаче отношението към огледалата е така негативно.  На много места  те дори  имат ролята на защитен талисман, поставяли ги на прозорците, за да отразяват лошата енергия...  В Италия с огледални пластинки украсявали люлката на бебето, а после и шапката на детето. В Испания пък  зашивали множество миниатюрни кръгли огледалца - пайети върху дрехите на децата - това било средство против погледи на завистници.
В Румъния селяните зашивали огледала в подметките на обувката.  В скандинавските страни децата и жените имали огледално полирани амулети - миниатюрни метални щитове. Считало се също така, че огледалото не бива да има конкретен притежател, защото, ако се счупи, ще разбие живота на този, който се смята за негов притежател.

И така, не се оглеждайте в огледалото, ако сте раздразнени,  озлобени или дори уморени. Ако сте весели, любувайте се на собственото си отражение, колкото си искате.
Огледалото не генерира зло, а само отразява това, което се  намира в нас самите, затова всяка сутрин се приближавайте към него с усмивка...
Автор: Албена Иванова