Преди дни се състоя среща на Европейската мрежа на психолозите в системата на образованието в Брюксел.  Тя се събира от две години. Досега в организацията участваха 14 страни.  Тази година нашата страна се включва за първи път и така  България стана 15-тата страна в организацията.
Регулаторните механизми в образованието са най-слаби, защото се смята, че тъй като в страните в Европейския съюз  образователните системи са различни, уеднаквяването на изискванията са невъзможни.

Основната роля на Европейската  мрежа на психолозите е да създаде стандарти за работа с деца със специални образователни изисквания, защото проблемните деца, както в Европа, така и в България са между 8 и 10 процента от всички младежи.

Досега нямаше изисквания как  да се работи за професионалното ориентиране на проблемните деца. В тази област нашата страна е  съвсем в началото. У нас има педагогически съветници в училищата, а от  една година има и щатани психолози. Около  800  са специалистите в България, които обаче покриват само 1/3 от по-големите училища в страната.

В Европа се отчита фактът, че децата, които не могат да четат стават все повече. Те все по-малко разбират текстовете, които четат. Грамотността става все по-голям проблем.

Изследване на Бостънския институт обаче  показва, че  по обща култура  на 15-годишните ученици на първо място   са финландците, България заема 14-то място, а Румъния е накрая  - 36-то място.  Изследването е направено в 45 страни, като в него са взели участие 215 хиляди ученици. Интересно е, че американските ученици са на 26-то място, а руските - на 35-то.

Друго проучване, обхващащо учениците от четвърти клас показва, че те са на 10-то място  от 45 държави сред връстниците си и даже се справят по-добре с четенето от българските осмокласници. 30 процента от българските четвъртокласници  четат книга почти всеки ден.Но за съжаление, тенденцията е към намаляване на грамотността, интелектуалното и емоционалното развитие на  децата.

Друг проблем поствен на срещата на психолозите е агресията. Известно е , че около 1/3 от членовете на семействата в България се  държат агресивно помежду си. Това не се отнася само за бедните семейства,  които се карат за пари, а и за заможните. Забелязва се , че децата от заможните семейства имат повече проблеми от децата на по-бедни родители. Много е важно как родителите се отнасят към децата си, те имат нужда от внимание и подкрепа, а съвременните родители нямат време за това.  Затова трябва да се помага както на децата, така и на родителите.
Автор: Албена Иванова