Причината за различното поведение на мъжете и жените се намира в мозъка и е заложено още с раждането. Доказано е, че жените и мъжете страдат по различен начин от някои болести на психиката и нервната система. Това е заложено в мозъка по време на ембрионалното развитие, също както половото поведение.

Анорексията в 93-95 процента  от случаите е женска болест. Булимията пък е 3:1 "в полза" на жените. Хранителните разстройства като цяло са присъщи на нежния пол.   Депресията и депресивните състояния също са по-чести при жените. Шизофренията пък се среща два пъти по-често при мъжете. Същото важи и за аутизма. Дискексията е предимно мъжки проблем и това много добре се обяснява с различията в мозъка - в речево отношение, мъжете са много по-зле от жените, изговарят много по-малко думи от тях, речта им не е така гладка и подредена.  Това твърдят учени от Катедрата по анатомия и хистология към медицинския университет в София.

Счита се, че това различно поведение идва от древността. Тогава мъжете, дебнейки животни по време на лов, не са  могли да упражняват и развива говора си. По същия начин се обясняват и разликите в зрението - жената използва повече периферното , а мъжът - централното. Жената в древността е трябвало да следи едновременно деца, болни, стари, храната, която готви, а  мъжът -  да се съсредоточи и да уцели плячката.

И в днешно време, когато един мъж иска да разгледа привлекателна жена, не може да го направи мимоходом, а обръща цялата си глава.     
Автор: Албена Иванова