Новости в закона за средното образование ще  има още в края на тази учебна година. Тогава всички  ученици, дори първокласниците, ще завършат учебната година със специална характеристика.  Документът се нарича "Оценка на детския потенциал"  и още от този месец училищата  трябва да изготвят  собствена версия на тази характеристика, като съобразят различните критерии с възрастта на учениците. Частните училища от години  издават подобни документи. Базата за тези документи ще бъде обсъдена  и от родителските организации.

Характеристиките имат отделни графи, в които се вписват поведението на ученика в клас, извънучебната дейност и дарбите му. В единия от примерните варианти на документа има специална графа за общуването на детето и боравенето с емоции от негова страна. Това е доста спорна графа, тъй като ако един ученик отговаря положително на всички  критерии, той е завършена личност и няма нужда от възпитателска намеса. Дори възрастен човек трудно би се справил с някои от тези критерии, като например, как носи на критика, как приема похвалите,  манипулира ли връстниците си, изразява ли адекватно емоциите си, умее ли да прави компромиси, как общува с възрастните, умее ли да решава конфликти по ненасилствен начин.

В графата свързана с поведението в клас, учителят трябва да впише как ученикът се адапатира към училищната среда,  редовен ли е в клас, умее ли да работи самостоятелно. Има  и специална графа, отнасяща се за свободното време на ученика и неговите интереси.

Подобна характеристика би могла да се напише, само ако учителят има целодневно  наблюдение върху възпитаниците си. За малките ученици с един преподавател е по-лесно, но за по-големите - едва ли класният ръководител би могъл да  оцени всички извънучилищни прояви на учениците си.
Дали ще бъдат приети изцяло всички графи на характеристиките ще решат педагогическите колективи, а също така, те трябва да бъдат одобрени и от родителските организации. 
Автор: Албена Иванова