Студентски град ще стане Харвард
Възможно ли е Студентски град да заприлича по нещо на Харвард?
Всеки, който е виждал квартала със занемарени зелени площи, окърпени фасади, парцаливи сергии и навъртащи се край тях бездомни кучета, ще отговори отрицателно. Особено, ако&
2009-11-29 12:27:11
Възможно ли е Студентски град да заприлича по нещо на Харвард?
Всеки, който е виждал квартала със занемарени зелени площи, окърпени фасади, парцаливи сергии и навъртащи се край тях бездомни кучета, ще отговори отрицателно. Особено, ако имаш представа от вечерния живот на квартала, чиято емблема са дискотеките с мощна чалга, ти е трудно да си представиш каквато и да било академична нотка в така нареченото градче на студентите.
Въпреки това, обаче, то има вече нов устройствен план, чиито амбиции са да го превърне, ако не в Харвард, то поне в университетска зона от западен тип, където чалгата и амбулантната търговия са оставени отвъд оградата. Лошото е, че от реализацията му ни делят цял куп пари, каквито държавата поне засега няма.
Проектът на Столична община, който се подкрепя и от студентските организации, предвижда градчето да бъде разделено на 12 кампуса. Първоначалната идея беше за шест, но впоследствие под натиска на студенти и ректорски ръководства се стигна до удвояването им. Четири от тях ще бъдат в близост до сградите на седемте университета, които се намират в квартала, а останалите ще обхващат общо 50 блока, в които сега живеят, както студенти, така и външни лица.
Кампусите ще бъдат изцяло свободни от търговия, магазини и дискотеки и ще бъдат пригодени за академични нужди. Замисълът е между блоковете да има зелени площи, студентски кафенета /но не и дискотеки/, а самите кампуси могат да бъдат отделени с огради.
Някои от идеите предвиждат дори фейс контрол и видеокамери. Всеки кампус ще има отделна охрана, която ще обхваща 7-8 блока, така че да бъде гарантирана сигурността на живеещите там.
За да се обособят кампусите, се налага да бъдат съборени някои от сега построените дискотеки и кръчми, а други ще бъдат приспособени за академични нужди. В момента е планирано събарянето на 5 вече построени незаконно заведения. Благодарение на този план бе предотвратено вдигането на още 14 незаконни магазини и кръчми на университетската територия. За да бъде върната земята изцяло на ВУЗ-овете, плановете са реститутите да бъдат обезщетени с пари или терени на друго място. Няма обаче точни сметки колко би струвало на държавата цялостното удовлетворяване на претенциите на реститутите, тъй като те водят войни с общината за компенсации, все едно притежават терени от число злато. Ще бъде приета категорична забрана, дори някой да притежава частен имот там, да не може да строи каквото и да било на университетска територия. Според главният архитект на столицата Петър Диков, това е един положителен елемент на плана.
Протестите на студентските организации успяха да спасят и три блока, които за малко щяха да отпаднат от и без това оскъдните университетски притежания, тъй като досегашният устройствен план ги вкарваше на територията на "Малинова долина". С най-новата корекция блок 50, 60 и 61 отново стават студентска територия.
Автор: Албена Иванова