Спортът е като панацея за всеки малчуган. Той заздравява тялото, калява характера, отучва от глезотии, развива интелекта и зарежда със самочувствие. Спортът учи палавите деца на ред. Помага на срамежливите да се освободят от комплексите, а на колебливите - да станат по-решителни и самостоятелни. Спортът е универсална терапия за всяко дете, смятат психолозите. Дори и за тези, които на пръв поглед нямат никакви заложби. За да работи терапията обаче, е важно да я съобразите първо  с възрастта на детето и после с характера му.

Плуване за най-малките. Първата среща между детето и спорта трзбва да стане още във възрастта между 2 и 3 годинки. Тогава децата още са нестабилни и имат проблем с координацията. Но пък повечето движения първо ще укрепят организма им. Какво може да спортува едно 2-годишно дете? Плуването е най-дборото решение, смятат експертите. Детето ще се забавлява най-много във водата.  В тази възраст повече не им трябва.

Танци в детската градина. Когато хлапетата тръгнат на градина, идва  време и за по-сериозните  спортни занимания. Във възрастта до 6  години не очаквайте детето ви да блесне като истински шампион, обясняват психолозите.  В трази възраст заниманията в салона са безценни, най-вече защото  така детето се учи да координира  добре движенията си и да комуникира.  И то без да се натоварва  кой знае колко.

Футбол и кънки до 4-и клас. Сега се  наливат основите - 1-ви до 4-ти клас спортът е изключително важен за децата. Детето започва да оформя характера си  само  в невинаги ласкавата училищна среда. Спортът ще му помогне да се научи на така важната за работа в клас дисциплина. И да се концентрира по-лесно над уроците. Спортът ще му бъде  от полза и  при адаптацията в училище и ще му позволи да не изпада в ситуацията на аутсайдер още в началните класове. До 10-годишна възраст най-добрите спортове за децата са колективните - футбол, танци, баскетбол, волейбол. Ако детето им се мръщи, могат да бъдат заменени с плуване, кънки или колоездене. 

Езда или баскетбол? Детето ви вече е на 10. Характерът  му вече личи, както и заложбите и слабите му страни. На прага на пубертета, децата вече имат сериозни  предпочитания и се борят за тях. Ако ще използвате спорта като терапия, добре е да съобразите тренировките в темперамента на детето. Индивидуалните спортове ще го научат на решителност, концентрация и хъс и  ще го направят по-уверено. А колективните спортове овладяват бесовете на отворените непослушни и дори агресивни деца, учат на екипен дух, дисциплина и толерантност. А добрата новина е, че те  развиват интелекта и комбинативното мислене на децата, напомнят психолозите.
Автор: Албена Иванова