Промяна при изпитването в университетите
Готви се нова промяна за начина на изпитване в университетите. Идеята е сесиите да са само краят при формирането на общата оценка за съответния семестър. Дори може студентът да не стига до изпита, ако е доволен от бележката си, получена по време на у
2009-11-11 12:16:45
Готви се нова промяна за начина на изпитване в университетите. Идеята е сесиите да са само краят при формирането на общата оценка за съответния семестър. Дори може студентът да не стига до изпита, ако е доволен от бележката си, получена по време на упражненията и лекциите.
Според зам.-министъра за образованието Сергей Игнатов, навсякъде по света съществуват т.нар. многокомпонентен изпит, само у нас не. Според г-н Игнатов изпитването във ВУЗ-овете е архаично и не дава представа за възможностите на студентите.
Изпитите вече ще се правят през целия семестър под формата на тестове, участия в упражнения и представяне на проекти. За всяко от тях ще се пише оценка и ако студентът е доволен от нея, може да не се явява на изпит по време на сесията. Този начин на семестриални изпити ще доведе до въвеждането на ясни правила и ще стимулира самите студенти да се отнасят отговорно към ученето си, а не просто да зубрят.
Другата голяма промяна е, че тези бележки реално ще са тест и за самия преподавател и ще имат пряко отношение към работната му атестация. Всички оценки на дадените през семестъра студентски работи могат и ще е проверяват от комисия. Така ще става ясно как е работил преподавателят, след което комисията ще има думата при оценяването му.
Промяната в начина на изпитване ще бъде записана в новия закон за висшето образование. Той предстои да бъде представен през януари.
Автор: Албена Иванова