Събитието -  което вероятно не говори нищо на тинейджърите, които тогава не бяха родени -   разтърси преди две десетилетия света и смени посоката на Стария континент, ще бъде отбелязано достолепно с много инициативи. На официалната церемония пред Бранденбургската врата премиерът Бойко Борисов ще участва заедно с държавните ръководители на цяла Европа.

Събарянето на Берлинската стена е символ на обединението на Европа. Събитието не само олицетворява рухването на тоталитаризма в Централна и Източна Европа, това бе ден, когато всичко изглеждаше възможно,  това бе ден белязан от щастието и желанието за свобода. Денят на падането на стената е най-щастливият ден  в най-новата история на Германия, признава канцлерът   Ангела Меркел.  Дори премиерът на Русия  Владимир  Путин признава, че разделянето на Германия не е  имало никаква историческа перспектива и обединението е било единственото правилно решение.

 Днес Германия се отдава на пищни тържества.  Хиляди са желаещите, които искат да преживеят отново този най-вълнуващ миг в новата история на Европа. Специално за тържествата в Берлин пристигат държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън, както и руският  президент Дмитрий Медведев.
Тържествата започват  в 15 часа, когато канцлерът на Германия Ангела Меркел, заедно в бившите борци за граждански права на ГДР, тържествено ще преминат през моста Борнхолмер. Това е гранично-контролния пункт, който първи е бил  атакуван от ентусиазираните маси в нощта на падането на стената. В 17.30 президентът на Германия Хорст Кьолер дава прием в двореца Белвю за всички гости, а големият спектакъл започва в 19.30 ч. на площад "Париж" пред Бранденбургската врата. Точно в 19.25 ч. всички официални гости ще преминат през вратата от Изток на Запад, защото това е точното време, когато членът на политбюро Гюнтер Шабовски преди 20 години обявява, че източногерманците са свободни да преминат на западна територия.
Кулминацията ще бъде в 20.00 ч., когато символично издигната от 1000 стиропора стена ще бъде съборена.  Честта първи да бутне стената ще  е поверена  на бившия лидер на "Солидарност"  и бивш полски президент Лех Валенса. На тържеството реч ще произнесе  и бившият съветски лидер Михаил Горбачов, който преди 20 години имаше основна заслуга за събитията.

Американската звезда Джон Бон Джоуи ще изпълни написана специално  за случая песен със заглавие We weren"t born to  follow /" Не сме родени роби"/.  Телевия ZDF ще предава на живо цялата церемония, която ще завърши със заря, която ще запали нощното небе над Берлин
Франция ще отбележи събитието с концерт на площад Конкорд. В Рим от днес до 18  ноември ще може да се види мултимедийна инсталация в самия център на града. В Лондон институтът "Гьоте"  организира изложба на фотографии на Норберт Енкер и ще монтира видеоинсталация, показваща архивни кадри от 1989 година.  В Москва в центъра на съвременното изкуство ще покажат парчета от истинската Берлинска стена.  В Стокхолм ще има семинари за източноевропейските страни и свободата на словото.

Символична Берлинска стена е издигната и на  софийския площад "Александър Първи".  Тя е висока 2 м и е дълга 20 м. Десетки граждани рисуват и изписват послания върху нея. Върху едната страна рисуват художници на графити, а върху другата всеки, който се чувства съпричастен към обединението на Европа. Изрисуваните части от демонтираните модули ще бъдат изложени в пространството пред Булбанк на пл. "СВ. Неделя".
"Падането на стената обедини Европа.  Да продължим напред заедно!", това написа на стената кандидатът на ГЕРБ за кмет на  София Йорданка Фандъкова.
Автор: Албена Иванова