У много хора усмивката на Мона Лиза поражда узадаченост.В един момент лицето на изобразената жена е усмихнато, в друг-сериозно.Причината за това е раздвоение са смесените сигнали, които очите изпращат до мозъка, пряко свързани с усмивката на мистерио
2009-10-25 21:49:28
У много хора усмивката на Мона Лиза поражда узадаченост.В един момент лицето на изобразената жена е усмихнато, в друг-сериозно.Причината за това е раздвоение са смесените сигнали, които очите изпращат до мозъка, пряко свързани с усмивката на мистериозната дама.Отделни клетки в ретината изпращат различни категории или „канали” информация в мозъка.Тези данни кодират данни за месторазположението, големината и яркостта на обекта в зрителното поле.Понякога се случва така, че един канал доминира над друг и човек вижда усмивка, но ако други канали надделеят усмивката става неведима според убежденията на Луис Мартинес Отеро от института по невронауки в Аликанте, Испания.Под неговото ръководство и това на колегата му Диего Алонсо Паблос е направено изследването на леонардовия шедьовър, но не за първи път.
Връщайки се назад във времето стигаме до 2000 година през, която специалистката по неврохирургия-Маргарет Ливингстън, установи, че усмивката на Мона Лиза е по-ясно видима с периферното зрение, отколкото с т.нар. „мъртва точка на зрението” .
През 2005 година американски изследователски екип достигна до заключението, че това дали човек ще види усмивката или не, зависи главно от случаен шум по „маршрута” от ретината до визуалния кортекс.За да изградят по-ясна представа за причините, които стоят зад забулената в тайнственост усмивка Паблос и Отеро променили отделни аспекти на Мона Лиза, попадащи в полезрението на различни визуални канали.
След извършените промени, било направено интерю на случайни хора, като целта била да стане ясно каква част от тях виждат усмивката.Когато стояли на далечно разстояние или гледали малка репродукция на портрета, хората били затруднели да видят каквото и да е изображение на лице.Когато обаче скъсили дистанцията или гледали изображението в по-голям формат започвали да различават усмивката. Това показва, че клетките на ретината, свързани с т.нар. мъртва точка на зрението, изпращат информация за усмивката така, както и клетките, свързани с периферното зрение. Автор: Tsveti