Звучи невероятно, но е факт - Унгария, Полша, Румъния усвояват видинския опит в десегрегацията на ромското образование. От доста време представители на ромски организации идват във Видин, за да се убедят с очите си, че ромчетата учат заедно с българските деца. И че това е полезно и за едните, и за другите. В офиса на обществената организация "Дром" , създател  на успешния модел, сега очакват Ливия Ярока, член на европейския парламент, Тобиас  Линден - директор на Фонд "Ромско образование" - Будапеща и Гери  Макдугъл - съпредседател на  борда на директорите на фондация "Америка за България" - САЩ.

През 2000 г. експерти на "Дром" разработват проект за десегрегация на ромското образование във Видин.  Издига се качественото  образование на росмките деца като спасителен брод за общността. Но образование не в училището в гетото, а в градските училища. Реализацията на проекта  започва с посещения  в домовете на учениците. Идеята за преместване  се харесва на стотина семейства. И от 15-ти септември един жълт автобус всяка  сутрин пристига в гетото, за да вземе децата за училище.
Първата година е трудна. Предразсъдъци проявяват както  ученици, така и някои учители. Затова се организира  обучение с преподаватели, които работят  с ромските деца. Университетски  преподаватели им дават знания за работа в мултикултурна среда, запознават ги с ромската история и език.
За децата се организират групи за помощ в усвояването на учебния материал. Постепенно те се включват и в извънкласните  дейности.
Следващите години проектът сам привлича участници. Броят на децата расте и през 2006 г.  вече 611 деца от ромския квартал са седнали на чиновете в градските училища. Не се случва и пророкуваното напускане на български деца от училищата.
Автор: Албена Иванова