Любимата ни пенлива течност е една от най-старите напитки в цял свят. Известно е, че се е появила към 6-то хилядолетие Пр. Хр. и я има в история на Месопотамия и Древен Египет.

Първите химическите доказателства за бирата са от около 3500 – 3100 Пр. Хр.

Едно време нежната половинка на човечеството правело бира у дома и после я продавали, като така си докарвали допълнителни приходи.

След 7 век след Христа Европейските манастири произвеждали и продавали бира.

Първоначално бирата се произвеждала ръчно, но след навлизането на машините в ежедневието ни и в работата ни, от ръчно изработване бирата минала на индустриално производство.

Професорът по физика в Мюнхенския университет д-р Арнд Лейке, открил, че пяната на пенливата напитка има свойството да се разпада подобно на радиоактивните вещества. С това свое откритие той спечелил награда през 2002 година.

Първата пивоварна е тази в Германия, основана е през далечната 1040г. Името и е “Вейхенштефан” и се намира до Мюнхен.

В Колорадо се намира най-големият пивоварен завод на име “Адолф Курс”. Там произвоството е наистина голямо – 2.5 милиарда литра пенлива течност.

Щом споменахме най-големият пивоварен завод, нека кажем и къде е най-малката пивоварна. Смята се, че тя е в музея в Пилзен и на едно варене излизат около 30 литра.

Ян Солберг и горд притежател на най-голямата колекция на бирените етикети – близо 350 хиляди.

Височината на най-голямата халба бира е 198 сантиметра и в нея се побират 2796 литра. Произведена е в Малайзия през 1985 година.

Най-малката бирена бутилка пък събира 40 милилитра бира и е на цена 9 франка. Може да си сдобиете с нея в село близо до Цюрих.

Смята се, че доброто питие запазва пяната си не по-малко от 3 минути. Ако пяната е качествена тя трябва да бъде бяла, плътна и да съдържа в себе си миниатюрни мехурчета.

В Русия бирата е най-силна. Говори се, че ако си пил бира и не си се напил, то значи не си пил истинска руска бира.

Иван Грозни бил забранил хората да си приготвят сами бира, освен четири пъти в годината, когато имало големи празници.

Древните римляни приемали бирата като дар от Церера – богинята на Плодородието и я възпявали в песни.

Древните народи от Месопотамия знаели поне 70 рецепти за напитка, направена от хмел. Цар Хурали издал закон във Вавилон, който гласял, че всеки, който се усмели да разреди бирата с вода ще бъде смъртно наказан.

През 1516 година бил приет закон "Закона за чистотата на пивото", който потвърждавал правилната рецепта.
Автор: Ралица Солакова