„Долината на куклите” - романът, влязъл в Книга за рекордите на Гинес
Историята обхваща двайсет години от живота на три млади жени. Те се срещат и стават приятелки, когато пристигат в „Голямата ябълка”, Ню Йорк, за да отхапят част от нея за себе си.
Три героини &ndash
2009-07-22 12:53:42
Историята обхваща двайсет години от живота на три млади жени. Те се срещат и стават приятелки, когато пристигат в „Голямата ябълка”,
Ню Йорк, за да отхапят част от нея за себе си.
Три героини – три различни съдби. Жени, които постигат всичко в живота си – популярност, богатство, внимание на известни и богати мъже... Но нещо ги кара да бягат от действителността в света на „куклите“ – жаргонна дума за приспивателни таблетки. Защото какво e щастието за жените? Преди всичко – любов. Но ако любовта липсва, кое може да я замени – парите, властта, славата?
Ан – ледената красавица, която спечелва пари и слава, но погубва живота си заради един Казанова; Нийли – симпатичното момиченце от водевилни представления успява да се превърне в звезда, но и в чудовище..., отнело съпруга на най-добрата си приятелка; Дженифър – русокосата богиня, която преодолява всяко предателство срещу великолепното си тяло – освен последното.
„Долината на куклите” - култова класика
„Долината на куклите” - една истинска и актуално звучаща история за три жени, които се саморазрушават, докато търсят успеха и любовта.
В тази книга откриваме началото на истории, разказани днес в сериали като „Отчаяни съпруги” и „Сексът и градът”. За своето време романът е бил новаторски и революционен. И както се случва само с великите книги - дори и след десетилетия сюжетът звучи актуално. „Долината на куклите” пресъздава атмосфера, характерна за съвременните големи и модерни градове, а героините в нея търсят отговори на въпроси, които вълнуват младите хора и днес.
Това е книга, която разказва за жените, но е обожавана от представители и на двата пола, защото не съдържа феминистки или анти-мъжки послания. От първата до последната страница читателят не може да я изостави заради желанието да следва съдбите на героините, докато види думата „КРАЙ”.
Феноменалният успех на Джаклин Сюзън
„Долината на куклите” е първият роман, основан на реални събития и персонажи (roman à clef1), писан от жена, който постига такъв изумителен пазарен успех в Америка. След излизането си през 1966 г. остава в класацията на
Ню Йорк Таймс за бестселъри рекордните 28 седмици. Популярността му проправя път за останалите автори жени в този жанр. Книгите на Джаки Колинс, Даниел Стийл, сериали като „Династия” и „Далас” и много от новите бестселъри повтарят находките на Джаклин Сюзън.
И до днес „Долината на куклите” е смятан за най-успешния по продажби роман в света за всички времена (The Top 10 of Everything by Russell Ash.).
Пред 1967 г. е направен филм със същото име с режисьор Марк Робсън, в който участват звезди като Барбара Паркинс, Шарън Тейт (съпруга на Роман Полански), Пати Дюк и Пол Бърк. Филмът веднага получава три номинации Оскар. Музиката към филма носи първата номинация за Оскар на прочутия композитор Джон Таунър Уилямс (композитор на музиката към „Междузвездни войни”, „Индиана Джоунс”, „Списъкът на Шиндлер, „Хари Потър” и др.) Романът е екранизиран още веднъж през 1981 г., а през 1994 г. излиза и телевизионен сериал.
За да популяризира и продаде романа си, Джаклин Сюзън прави нечувани дотогава неща в американския литературен бизнес. Тя обикаля из цялата страна и „подкупва” книжарите по всякакъв начин: преструва се, че ги познава, изпраща им подаръци за рождените дни, помни имената на децата им и т.н. Скандализира литературния елит, като пренебрегва напълно мнението на критиците. За нея е важно да завладее читателите. На едно публично четене Джаклин Сюзън се обръща към публиката: „Ако някой се опита да ви откаже от писането, като ви обясни, че нямате талант, кажете му: „Вижте как успя Джаклин Сюзън!”
Сюзън има тежки здравословни проблеми. Когато отива за последен път в болницата, изпада в кома за седем седмици. Тя умира на 21 септември 1974 г. от рак на гърдата. Последните й думи към нейния съпруг са: „Да се махаме от тук, кукло.”
Сюзън е убедена, че поколението на 60-те години ще бъде запомнено с три неща: ексцентричния създател на попарта Анди Уорхол, легендарните „Бийтълс” и... Джаклин Сюзън.
Прототипи на героите в „Долината на куклите”
Голяма част от сюжета в романа е почерпена от личния опит на авторката като актриса в Холивуд в началото на 40-те години. Известната звезда от този период, Етел Мерман, за която се знае, че е имала интимна връзка с Джаклин Сюзън, със сигурност е прототип на една от героините в романа (актрисата, която помага и използва Ан).
За основа на образа на Нийли О`Хара с нейния изключителен талант, самоунищожителен алкохолизъм и пристрастеност към приспивателни, се смята, че е послужила прочутата Джуди Гарланд (Дороти от „Магьосникът от Оз”), майката на Лайза Минели.
Други черти от характера на Нийли са заимствани от актрисата Бети Хътън. За прототип на трагичния образ на Дженифър се твърди, че е послужила актрисата Карол Ландис, а в някои отношения героинята прилича на легендата Мерилин Монро – чувствителната й интелигентност и аферата й със сенатор Адамс, която се сравнява с връзката на Монро с президента Кенеди.
Автор: Александър Ненов