Курсове или частни уроци
За седмокласниците и дванадесетокласниците краят на пролетта обикновено означава начало на изпити за кандидатстване, входни нива, матури и тестове. Ако ти предстои кандидатстване тази година вероятно вече си започнал с частните уроци и курсовет
2009-02-27 09:00:06
За седмокласниците и дванадесетокласниците краят на пролетта обикновено означава начало на изпити за кандидатстване, входни нива, матури и тестове. Ако ти предстои кандидатстване тази година вероятно вече си започнал с частните уроци и курсовете, ако пък не – ето тема за размисъл: частни уроци или курсове да избереш при подготовката си. И едното, и другото имат своите преимущества и недостатъци, ето защо определящото е предмета, с който си решил да кандидатстваш и това дали си притеснителен или можеш лесно да се отпуснеш пред много хора. За масовите курсове е важно да не се притесняваш да задаваш въпроси пред много хора – понякога се получават големи изцепки и глупави питания, на които другите може да се изсмеят, но нали за това сте се събрали – да питате и да учите.
Курсовете са подходящи за разказвателните предмети, където методиката е основно диктуване на теми и анализи. Тук въпроси от рода на „защо поетът го е казал така” обикновено се съдържат в самата тема, така че подобни питания стават излишни. Предвид и цената на обучителните курсове не е рентабилно да си наемаш частен учител, който ще ти продиктува същата тема, както и на прителите ти, които имат час след теб. На курсове по литература, история или география можеш да срещнеш и сродни души, с които да обмениш знания в областта, която явно ти е на сърце. Масови курсове са подходящи и за упражнения с тестове – решаването им не отнема много време, след което можеш да видиш кой какви грешки е допуснал и да ти се обърне внимание на нещо, което не би забелязал сам
При избор на чужд език логиката е същата – добре е да имаш с кого да поприказваш, да чуеш различни акценти и произношения, за да може да закалиш ухото си с различен говор. Различните хора учат по различен начин и с различна бързина, честото повторение на думи, които влизат в урока, затвърждава знанията ти. На такива курсове има упражнения със слушане, диалози, есета – добре е да има с кого да сравниш нивото си дори и за самочувствие, че си по-добрият.
При точните науки обаче обясненията са голяма част от предаването на материала. Задачите не се диктуват, а се решават с логика и мисъл, които е добре да има кой да ти обясни. При тях въпросите са много повече, по-различни и индивидуални – някои се сещат по-бързо, други имат по-различни идеи за решаване. А времето е ограничено и ако всеки зададе въпроса си, за отговора на който ти отдавна си се сетил – часът отминава в напразни за теб обяснения – а задачите не са като темите под бройка в конспект – те нямат край. Ако избереш частен учител обаче, той ще се занимава индивидуално с теб и ще се движите по материала спрямо твоето темпо на разбиране. Няма да зацикляте на задачи, които отдавна си разбрал, както става обикновено в групата, защото и учителят ти ще знае какво още ти трябва като знания и какво не. Хубавото при частните учители е и личното отношение, което получаваш. Случвало ми се е да решавам задачи до късно вечерта и точно на последната да зацикля. Никаква идея, никакво решение от никъде. Тогава просто хващаш телефона и звъниш – естествено ако часът е приемлив. Шансът да получиш отказ за помощ е минимален. Тук и заването на въпроси е по-лесно – ако не разбираш нещо просто питаш без страх някой да не ти се изсмее. При решаването обсъждате, даваш идеи, имаш свободата да се задържиш на една тема толкова, колкото ти е нужно, без да гониш чуждо темпо или да изчакваш другите да те догонят. Наблягаш на това, в което ти си слаб, а не в което другите от курса масово не разбират. Така имаш възможност да минеш много повече материал и да разбереш по-добре задачите.
Успех на всички кандидатстващи "И нека по-добрият победи"
Автор: Александър Ненов