Да запазим децата си в безопасност, когато са в мрежата

Статията е предоставена от www.bnap.org Децата често се справят по-добре с компютрите от родителите си.Те могат да се научат да използват( да влизат в) интернет в училище.Помнете, когато децат авлизат в интернет те се докосват до външния свят. Ако

2006-05-17 00:00:00
Да запазим децата си в безопасност, когато са в мрежата

Статията е предоставена от www.bnap.org

Децата често се справят по-добре с компютрите от родителите си.Те могат да се научат да използват( да влизат в) интернет в училище.Помнете, когато децат авлизат в интернет те се докосват до външния свят. Ако не е инсталирана филтрираща система (за да блокира груби думи или неприлични снимки), децата лесно могат лесно да попаднат както на много полезни и забавни сайтове , така и на неприятни снимки или насилие. В интернет децаат могат да разговарят и с непознати, особено в чат каналите. Съществува риск, точно както и на улицата, някой недоброжелател да се опита да се сближи с тях. Научете ги, че не бива да се срещат с някой от интернет, освен ако не отидете и вие. Кажете им да не съобщават адреса или името на училището си.

Ето някои съвети за безопасност, които да принтирате и да залепите на компютъра:

    * Много лоша идея е да се срещаш с някого от интернет , освен ако родителите ти или човекът, който се грижи за теб не те придружат и то на публично място.
    * Запомни, хората в мрежата могат да се преструват, никой не може да ги види.
    * За това не им давай лична информация, като имейл адрес, домашен адрес, името на училището ти, снимка или пароли. Те може да са опасни хора.
    * Ако в мрежата забележиш нещо наистина грубо или някой те притеснява, това не е по твоя вина. Кажи на родителите си.

Съвети към родителите за по-безопасно сърфиране

    * Някои интернет доставчици предлагат безопасни области за деца или филтрирани пакети. Можете да си купите и съответен софтуер. Въпреки това децата ви трябва да научат правилата за безопасно ползване на интернет, за случаите когато не са предпазени.
    * Увервте се, че децата ви са наясно, че не триабва да си уреждат срещи с някого когото са срещнали първо в интернат, освен ако вие с удоволствие не отидете с тях и то на публично място.
    * Научете ги да пазят личните си данни - да не изпращат на никого имейли с домашния ви адрес, телефонния ви номер, името на училището си или тяхна снимка - и никога да не съобщават тези детайли в чат стаите (Имейлите могат да се загубят или да бъдат прочетени от хора, които са се сдобили с тях – един имейл е също като визитна картичка. Чат стаите също са като обществени места, за това никога не знаете кой гледа или суша).
    * Те трябва да са наясно, че хората в интернет не винаги са такива каквито изглеждат, дори хора с които са станали приятели в интернет. Когато са онлайн хората не винаги казват истината, защото никой не може да ги види.
    * Децата често не събщават за неприлично поведение в мрежата, така че ги научете, че ако някой в имейл или в чат стая им каже или напише нещ, което ги кара да се притесняват или чувстват неудобно, това не е по тяхна вина и трябва да кажат на вас и на интернет доставчика ви.
    * Децата трябва да са изключително внимателни в чат стаите. Дори ако се твърди, че стаята е само за деца, на момента вие няма как да проверите дали наистина всички там са такива. Може да има възрастен или по-голямо дете което да се опита да ги подведе.
    * Вижте дали вашия интернет доставчик има специални чат стаи за деца на възраст, като тази на вашите деца.След това се убедете, че те изпозват само тези чат стаи. Отговорен възрастен е там онлайн през цялото време, пазейки ги от всичко неприятно.Те обаче не трябва да се притесняват! Възрастният няма да им се меси и те най- вероятно дори няма да разберат за присъствието му освен ако някой не започне да се държи лошо.
    * Научете децата си никога да не отговарят на злонамерени или подвеждащи съобшения. Те винаги трябва да ви казват ако получат съобщения които ги шокират, разстройват, които не разбират или ако попаднат на неприлични снимки докато са онлайн. Моля докладвайте за подобни проблеми на вашия интернет доставчик. (Съществуват горещи линии на ЕС, като Internet Watch Foundation, които могат да спрат този тип неща. Кажете на IWF ако нещо подобно се случи).

Други съвети, които да споделите с децата си

Не е добра идея да изпращаш на някого кредитната си карта или банковата си информация, без първо да си съгласувал това с родителите си или човекът, който се грижи за теб( Някой може да използва тази информация за да краде от теб).

По-добре не давай на никой паролата си за достъп до интернет( защото в противен случай той може да се представя за теб или да чете електронната ти поща).

Запомнете, когато някой ви отправи предложемие, което е твърде хубаво за да е истина, това най-вероятно е трик!

Стойте далеч от сайтовете за пълнолетни! (тези предупреждения са за да ви предпазят. Сайтовете за възрастни понякога могат и значително да завишат телефонната ви сметка).

Не натискайте върху интернет линкове, прикачени към имейли и не отваряйте прикачените към имейлите файлове, ако те идват от хора, които не познавате и на които не вярвате. Същото важи и за свалянето на информация от интернет страници. (Не ги отваряйте или сваляйте, освен в случаите когато са от хора които познавате и на които вярвате. В противен случаий кове да прикачите вирус или друг файл, който да развали компютъре ви).

Системи за филтриране

Целта на филтърните системи е да спрат притока на информация от нежелани интернет страници към вашия домашен компютър. Има три основни вида филтри:

   1. Софтуер или системи на интернет доставчика, които използват ключови думи или снимки при решението кои страници да избягват.
   2. Софтуер или системи на интернет доставчика, които при избора си на нежелани сайтове се базират на “да” и “не“ списъци определяни от потребителя или от компютър. “Да” списък означава, че вие може да посещавате само страници, които са били проверени и са безопасни за малки деца.
   3. Системата ICRA (Internet Content Rating Association- Асоциация за оценка на съдържанието в интернет) е достъпна безплатно, благодарение на ЕС и Интернет Експлорър може да бъде пригоден да разпознава тази система за оценка. Тя разчита на сайтовете обозначени, като безопасни и небезопасни за деца. Идеята е добра, но засега недостатъчно сайтове си правят труда да се категоризират, което намалява избора от интернет страници.

Нито една филтрираща система не може да премахне необходимостта родителите да наглеждат децата си докато са в мрежата, е трудно да се намери защита специално срещу интернет страниците с насилие. Въпреки това последните изследвания , проведени от Test Achats –партньори по проекта CISA, съфинансиран от Internet Action Plan на ЕС, показват, че добрите филтри са вероятно най-добрият начин за блокирането поне на повечето страници за възрастни. Предоставяме ви някои факти за филтърните системи и за това как можете да извлечете най-доброто от това което се предлага.

Филтърните системи работят по многобройни начини.

“Не” списъците: Излиза “Не” списък на интренет страниците, които би трябвало да бъдат избягвани( съдържат неприлични, насилствени или расистки материали,например) и ако вашето дете натисне върху такава страница , неговия или нейния достъп бива блокиран.
Някои програми работят също така и със списъци от забранени думи. Веднъж намерени в името на интернет страница или в нейното съдържание тези думи блокират достъпа. Проблемът с “Не” списъците е, че трябва да бъдат осъвременявани много често.

Филтриране в реално време: филтърът проверява думи и/или снимки в момента на тяхното отваряне и предотвратява отварянето на текст или снимка с нейелано съдържание. Проблемът е, че страницата може да бъде частично отворена преди филтърът да намери обидната дума или картинка. Също так афилърът може да забави достъпа ви до интернет.

Етикетиране/категоризиране на страниците: Собствениците на интернет страници доброволно категоризират страниците , като им слагат “етикет” в зависимост от това дали съдържат определена информация( насилие, голота, залагания, “за възрастни” и т.н.). Категоризирането на страниците е било създадено от ICRA. Филтърът чете “етикетите” и решава дали да позволи достъп , в зависимост от това което родителите са решили да позволят на детето си да види. Проблемът при тази система е, че разчита на доброволното категоризиране на интернет страниците от страна на техните собственици и засега много сайтове остават без “етикет”.

”Заградени Градини” (Walled Gardens): на разположение са списъци с интернет страници, подходящи за деца и е възможен достъпът само до страници от тези списъци. Това е най-сигурният начин за предпазване на малки деца.

Съвети към родителите:

   1. Говорете с децата си относно това как да сърфират безопасно в интернет и им обяснете основните правила за това (вижте по-горе нашите съвети за това).
   2. Преди да купите или свалите филтърен софтуер, решете каква точно работа искате да върши. Родителите имат различни гледни точки относно това как да предпазят децата си и вие трябва да обмислите какво точно трябва да прави филтъра. Например трябва да прецените дали искате филтъра да забрани или ограничи достъпа до чат канали или форуми; да контролира изпращането и получаването на електронна поща, като го ограничава до определен списък с адреси; да контролира продължителността на престоя в интернет или времето, в което се използва или да блокира изпращането на информация, касаеща кредитната карта или адреса.
   3. Много филтри могат за кратък период да бъдат изпозвани безплатно. Имайте това предвид, когато търсите подходящ за вас филтър и първо изпробваите няколко преди да се спрете на някой.
   4. Walled Gardens е най-подходящ за малки деца. Разрешен е достъпът само до безопасни за малки деца страници. Те виждат само спускащото се меню на интернет браузъра като цяло дори няма да заподозрат, че по-голямата част от интерент е добре скрита.
   5. Помнече, че повечето филтърни програми са американски. Това означава, че критериите за филтриране могат да бъдат до голяма степен повлияни от американските ценности, например много стриктни относно голотата, но не толкова стриктни относно оръжия или насилие. Това също така означава, че повечето от филтриращите програми работят на английски.
   6. Може да има голяма разлика в цените на филтриращият софтуер, което не означава, че по-скъпият е винаги по-добрият.

Последните изследвания показват, че много от филтрите не са ефективни.

Наскоро потребителски организации от от Белгия, Испания, Италия и Португалия проведоха тестове на 18 филтриращи софтуерни продукта, предлагани в момента на пазара.Test-Achats, белгийската потребителска огранизациа, която беше лидер на проекта, е обявила в брой 452 на списанието си от 2002 година, стр.18-22, че “ Като цяло порнографските сатове биват добре филтрирани. В същото време, програмите като цяло не филтрират безобидни интернет страници, включително такива чието заглавие може да създаде объркване. От друга страна интернет страниците за оръжие, насилие, омраза, расизъм, наркотици или секти са преминали сравнително лесно през филтрите.”

Test-Achats също така заключават, че “От осемнадесетте тествани само три предлагат ефективно филтриране: McAfee Internet Guard Dog Version 3.13(2), N2H2 for Home (UKE) A 1.0, and WE-WEBCORP.COM We- Blocker 2.0.1 Build 82. Тъй като ние знаем, чe We-WebCorp.Com е безплатна , всеки може да отгатне, че тя става най-добрата ни покупка. Този филтър може да бъде свален от страницата на издателя.”

За повече информация четете www.bnap.org

Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия