Кристина Ричи сподели за битката си с анорексията

Американската актриса Кристина Ричи сподели повече за битката си с анорексията. „Наистина страдах от анорексия, когато бях на 16”, призна звездата от “Speed Racer”. „Искаха дори да ме хоспитализират, а аз се пр

2010-10-11 22:21:43
Кристина Ричи сподели за битката си с анорексията
Американската актриса Кристина Ричи сподели повече за битката си с анорексията.

„Наистина страдах от анорексия, когато бях на 16”, призна звездата от “Speed Racer”.

„Искаха дори да ме хоспитализират, а аз се притеснявах от това, че в болницата ще ме хранят на сила чрез тръба. Не исках това да се случва, ето защо се опитах сама да се преборя с болестта”, допълни още 30-годишната актриса.

„Все още си спомням преобладаващото чувство на безнадеждност, когато се опитвах да се справя с хранителното разстройство, което имах. Страхувах се от себе си”, сподели Кристина Ричи.


Анорексията е хранително разстройство, което се появява най-често при момичетата на възраст между 12 и 25 години. В много от случаите в резултат на налаганите от медиите образи на „идеалната жена” подрастващите придобиват нереалистична представа за външния си вид, появява се натрапчив страх от напълняване, започва доброволно гладуване и прекомерна загуба на килограми. За да постигнат образа на „идеалната жена”, младите момичета започват да употребяват и разхлабителни и диуретици, както и да предизвикват повръщане.

В по-късен етап на заболяването се забелязва и нарушения във физиологичните функции на организма – разреждане на менструациите или пълното им спиране, а също и редица други индикатори на болестта – развитие на анемия, слаба имунна защита, депресия, раздразнителност, отпадналост, главоболие, косопад, чупливи нокти и т.н.

В световен мащаб от анорексия страда 0,5-1% от младото население, а според официални медицински данни страдащите от хранителни разстройства млади българи наброяват между 150 и 200 хил. души, като броят им значително е нараснал през последните години.

Най-важно за подрастващите е проблемът да бъде разпознат на време, както и да не се изпитва срам и вина. Специалисти съветват младите хора в случай на съмнения за подобно заболяване да не се колебаят да се обръщат към приятели и роднини, както и да потърсят специализирана помощ.

Прочетете повече за хранителните разстройства! Автор: Илиана

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия