Джокондата на Леонардо унищожена от българин през 1979 година

  На 26 ноември 1979 година в галерията за чуждестрано изкуство в София е изложено ренесансово копие на шедьовъра на Леонардо Да Винчи "Мона Лиза", рисувано от негови последователи  през 1520 г. Тогава млад мъж, студент по гео

2010-03-12 09:16:18
Джокондата на Леонардо унищожена от българин през 1979 година
  На 26 ноември 1979 година в галерията за чуждестрано изкуство в София е изложено ренесансово копие на шедьовъра на Леонардо Да Винчи "Мона Лиза", рисувано от негови последователи  през 1520 г.

Тогава млад мъж, студент по география на туризма, който страда от шизофрения, разпаря с нож картината. Изложената  в галерията на "Московска" 6 картина е съсипана.  Докато го прибират в линейката, злосторникът крещи: "Духът на Да Винчи насочи ръката ми!".

Платното е собственост на френския  "Лувър". Очертава се международен скандал. Заведено е дело. Студентът Михаил Стрефанов е изпратен в клиниката на Четвърти километър, а тройната съдебно-медицинска експертиза показва, че той е напълно невменяем. Диагнозата е тежка форма на шизофрения  с параноични  прояви.

В деня на инцидента, Михаил става рано сутринта. Облича единствения си костюм и отива да чака отварянето на галерията. Когато влиза в залата, младежът прескача загражденията и с нож в ръка се устремява към картината.  Охраната се втурва след него, но не успява да спаси шедьовъра.

Четири години преди този случай,  Михаил започва да се държи странно. Превръща апартамента, където живее с майка си в "експериментална лаборатория".  Навсякъде стърчат жици и ламарини. Студентът обикаля няколко посолства и съобщава, че свиква пресконференция за епохалните  си открития, които щели да променят света.

След Четвърти километър,  Михаил Стефанов  е изпратен в Курило, където е и до днес. Той е на 60 години  и е настанен в отделението, където са най-тежко болните - онези, които са опасни и за самите себе си. Автор: Албена Иванова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия