Оралните контрацептиви представляват един от най-широко използваните методи за предпазване от нежелана бременност. Те са толкова използвани, че в Скандинавските страни повече от 60% от младите жени предпочитат този метод за контрацепция.
У нас все повече оралните противозачатъчни се налагат като средство на избор, като надеждността им се усъвършенства, а употребата им достига до 14%. Затова е важно да знаеш какво представлява „хапчето”, защо се прилага, какъв е съставът, но също така и какви могат да бъдат нежеланите ефекти от използването му.
Ето повече за видовете орални контрацептиви и начина им да действие
Основният ефект, по който действат противозачатъчните, е, че потискат овулацията (за повече информация виж „Кога овулирам?”). Поради външния прием на полови хормони под формата на хапче се потиска секрецията на хипоталамичните хормони, които имат стимулиращо действие върху половата ендокринна функция. Така чрез влияние върху яйчниковата функция да отделя хормони и възможността за обратна връзка между отделните регулаторни нива цялата невро-ендокринна ос затихва.
Липсата на овулация означава също, че нито един яйчников фоликул не е достигнал до зряла фаза, в която да се намира годна за оплождане яйцеклетка. Третата бариера срещу нежелана бременност, която се подсилва от контрацептивните, е промяна в цервикалната слуз. Тя става гъста и ограничава преминаването на сперматозоидите в женския полов тракт, а също и на инфекциозни причинители, което обяснява защо честота на възпалителните заболявания на матката и маточните тръби е по-ниска при жени, използващи орални контрацептиви.
Още за оралните контрацептиви можете да прочетете в puls.bg