Витамин K има ключова роля в съсирването на кръвта, предотвратявайки прекомерно кървене. Този витамин всъщност е група от съединения, най-важните от които са витамин K1 и витамин K2. Витамин K1 може да се набави от листните и някои други зеленчуци, докато витамин K2 представлява група от съединения, които се получават по време на процес на ферментиране на бактерия. Той се съдържа в месото, сиренето и яйцата.

 

Ниските нива на мастноразтворимя витамин K в кръвта могат да повишат опасността от неконтролирано кървене. Дефицитът му в организма на възрастните е рядко срещан днес. Той може се използва и за противодействие при предозирането с медикаменти, разреждащи кръвта.

 

 

Макар дефицитът на този витамин да се среща рядко, по-висок може да бъде рискът сред хората, които:

 

- Имат заболяване, което засяга абсорбцията в стомашно-чревния тракт, като болест на Крон или цьолиакия.

- Приемат лекарства, които пречат на усвояването на витамин K.

- Са силно недохранени.  

- Консумират прекомерни количества алкохол.

 

Според специалистите препоръчителните дневни количества на витамина са 90 мкг за жени над 19 години и 120 мкг за мъже от същата възрастова група. За жените, които са бременни или кърмят и възрастта им е под 19 години, препоръчителната дневна доза витамин K е 75 мкг.

 

За разлика от други витамини, витамин K обикновено не се използва под формата на хранителна добавка. Можем да си го набавим естествено от хранителни режим. За целта в менюто следва да включваме определени продукти – зеленчуци като спанак, аспержи и броколи; боб и соя; яйца; ягоди; меса.  

 

Още здравни новини четете в Puls.bg

Автор: Ралица Солакова