На пазара има огромно разнообразие от хранителни продукти. За някои от тях знаем, че са изключително полезни за здравето, а други са известни като вредни храни, които трябва да избягваме. В тази статия ще обърнем внимание на 7-те вредни продукта, които са признати за полезни.
Шоколад – няма как да не започнем статията с най-вкусното изкушения, а именно шоколадът. Както има най-различни сладкиши, така има и най-различни шоколади. В шоколада има доста захар и мазнини, но пък мазнините са растителни, което ги прави полезни за сърцето. Също така в шоколада има какао, което е пълно с вещества, оказващи благоприятно въздействие на много органи и системи в организма. Теобромина, например, успокоява и заздравява нервите, хормоните дофамин и серотонин регулират настроението ни и повишават способността на работа на мозъка. Има и един особен вид антиоксидант, който защитава кожата от стареене. Има лекари, които препоръчват на своите пациенти да консумират ежедневно шоколад, за да се справят с депресията. Други пък твърдят, че с помощта на шоколад човек може да се отърве от излишните килограми, защото той забавя храносмилането и ако се хапне едно парченце преди ядене, човек ще се чувства сит дълго време. И понеже основният полезен продукт в шоколада е какаото, трябва да се наблегне на консумацията на горчиви шоколади с над 65% какао в тях. Добре е да имаш предвид, че в млечния шоколад има около 30-35% какао, а в белия няма изобщо.
Пуканки – има хора, които просто не могат да седнат да гледат филм, без да си вземат пуканки. И в кино салоните, за да продадат повече, пуканките се приготвят с огромно количество захар и мазнини, което увеличава тяхната калоричност в пъти. А порциите са толкова големи, че могат да съдържат до 1200 калории, което е почти препоръчителната дневна доза за жените. Всъщност в оригиналния си вид пуканките са полезни. Те съдържат много клетъчни влакна, които подобряват работата на стомаха, понижават нивото на кръвната захар и ни помагат да не пълнеем. Според статистиката хората, които редовно консумират пуканки, страдат с 28% по-малко от заболявания на стомашно-чревния тракт. Наскоро учените установили, че пуканките са пълни и с антиоксиданти, т.е защитават организма от рак.
Макаронени изделия – най-вредните тестени изделия са тези, които се правят с добавяне на голямо количество маргарин и с висококачествено пшенично брашно. Те съдържат вредни за сърцето транс-мазнини и плътни въглехидрати. При макаронените изделия и пълнозърнестия хляб нещата седят по друг начин. Ако брашното е пълнозърнесто, то запазва голяма част от витамините и фибрите и дава бавни въглехидрати, което се обработват от организма постепенно, като не способстват за прибавяне на излишни килограми и не повишават риска от развитие на диабет. Всъщност черният хляб и макароните от твърда пшеница задължително трябва да бъдат част от менюто ти. Те осигуряват витамини от В група, подобряват работата на стомашно-чревния тракт и възпрепятстват образуването на мастни натрупвания в областта на талията. Нека обобщим – сами по себе си макароните са полезни, но сосовете към тях, приготвени с мазнини, бекон и др., значително увеличават тяхната калоричност и намаляват полезността им. Затова е добре да се научиш да ядеш само паста със сирене и/или кашкавал.
Картофи – хората, които са на диета, обикновено ги избягват, защото заради високото съдържание на нишесте тяхната калоричност е като на шоколада. Въглеводородите, които се съдържат в картофите, увеличават бързо захарта в кръвта след хранене, а това води до по-големи шансове за напълняване и развитие на диабет. Това поне е било мнението на специалистите преди. Към днешна дата все повече диетолози са склонни да определят картофите като полезни. Нишестето в тях в действителност се преработва бавно от организма и благодарение на това не се превръща в мазнини, а се изразходва под формата на енергия. Също така нивото на кръвната захар се повишава постепенно и постепенно спада. Така човек се чувства сит дълго време и не преяжда с калорични изкушения. Факт е, че картофите не са толкова калорични – те съдържат 80 калории на 100 грама.
Млечни продукти – млечните продукти, а и всички останали животински мазнини, способстват за повишаване нивото на холестерола. Това обаче се отнася само за хора, които вече имат проблеми със сърдечно-съдовата система. Ако ти не си от тях, млечните продукти ще бъдат полезни за теб, защото съдържат много калций и витамин В. Също така наскоро учените откриха, че млечната мазнина съдържа вещество, наречено КЛК, което възпрепятства образуването на мастни натрупвания в организма.
Кафе – доказано е, че ако се спазва препоръчителната дневна доза, която е не повече от 4 средни чашки, кафето заздравява сърдечно-съдовата система, спира развитието на астеросклероза и хипертония, подобрява паметта и засилва концентрацията и се бори успешно с излишните килограми. Също така кафето ускорява метаболизма и потиска апетита. Важното е да не се допуска грешката, която правят много хора, а именно да пият кафе вместо да закусят. Факт е, че в обикновеното черно кафе без захар има малко калории, но горещите напитки, които се продават заедно с мляко, сиропи, сладолед и т.н., могат да достигнат до 600 калории за 1 чаша.
Вино – то е полезно, стига да се консумира умерено. Учените са доказали, че 1 чаша дневно червено вино укрепва зъбния емайл, намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания и дегенеративни болести на мозъка като деменция.
Автор: Ралица Солакова